Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Adrenaliin ja traditsioonid: Vanuatu "Naghol", kultuuriline pärand, mis inspireerib ekstreemspordi maailma

Igal kevadel toimub Vanuatu saarestiku Pentecost saarel üks maailma vapustavamaid ja riskantsemaid traditsioone—Naghol, mida tuntakse ka kui "Land Diving". See pole pelgalt adrenaliinirikas julgustükk, vaid sügavalt juurdunud kultuuriline rituaal, mis mängib olulist rolli saare kogukonna elus. Nagholi rituaal on enamat kui lihtsalt hüpe; see tähistab noormeeste üleminekut

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Adrenaliin ja traditsioonid: Vanuatu "Naghol", kultuuriline pärand, mis inspireerib ekstreemspordi maailma
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Igal kevadel toimub Vanuatu saarestiku Pentecost saarel üks maailma vapustavamaid ja riskantsemaid traditsioone—Naghol, mida tuntakse ka kui "Land Diving". See pole pelgalt adrenaliinirikas julgustükk, vaid sügavalt juurdunud kultuuriline rituaal, mis mängib olulist rolli saare kogukonna elus.

Nagholi rituaal on enamat kui lihtsalt hüpe; see tähistab noormeeste üleminekut täiskasvanuikka. Igal aastal ehitavad kogukonna liikmed puidust tornid, mis võivad ulatuda kuni 30 meetri kõrgusele. Tornid pannakse kokku kohalikest materjalidest, nagu puud ja liaanid, mis näitab kogukonna oskusi ja pühendumust oma esivanemate traditsioonide jätkamisele.

Rituaali kõige ainulaadsem osa on see, kuidas noored mehed hüppavad: nad on kinnitatud vaid liaanidest valmistatud köitega, mis on seotud nende jalgade ümber. Köie pikkus arvutatakse täpselt nii, et see oleks piisavalt lühike, et vältida maaga kokkupõrget, kuid piisavalt pikk, et võimaldada hüppajal peaaegu puudutada maapinda. Selline peaaegu maapuudutus sümboliseerib viljakust ja ühendust maaga, mängides olulist osa saare viljakusfestivalil, mis keskendub yam’i, olulise põllumajandussaaduse, koristusele.

Erinevalt kaasaegsest bungee-hüppest, mis pakub sarnast adrenaliinirikast elamust kuid sageli ilma sügavama tähenduseta, peegeldab Naghol kogukonna austust esivanemate, looduse ja kultuuripärandi vastu. See on füüsiline katsumus ja samas ka vaimne ja emotsionaalne proovikivi, mis rõhutab usalduse, julguse ja kogukonna toetuse tähtsust.

Naghol on aja jooksul paelunud paljusid väliskülastajaid ja antropolooge, kes imetlevad, kuidas traditsioonid elavad edasi läbi ekstreemsete tegevuste. Kuigi see võib tunduda ohtlik, on see kogukonnale sügavalt tähendusrikas ja jätkuvalt austatud tava. Iga hüpe on mitte ainult pealtvaatajatele südant põksuma panev vaatepilt, vaid ka sümbol noorte meeste sammust täiskasvanuellu ja kogukonna pideva ühtekuuluvuse tunnistus.

Niiviisi jätkub Vanuatu saartel see erakordne rituaal, mis on korraga nii ajalooline pärand kui ka elav kultuuriline etendus, mis toob esile inimvaimu vastupidavuse ja elujõu.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More