Alaskapox viirus: Haruldane haigus nõuab esimese inimelu Alaskal
Kui Alaskal avastati 2015. aastal Alaskapox viirus, ei osanud keegi aimata, et see haruldane haigus võib ka inimesele saatuslikuks saada. Nüüd, aastaid hiljem, on Kenai poolsaarelt pärit mees esimene teadaolev inimohver selles võitluses looduse ja inimkonna vahel. See juhtum tõstatab olulisi küsimusi meie suhetest metsikute loomadega ja vajadusest mõista paremini
Kui Alaskal avastati 2015. aastal Alaskapox viirus, ei osanud keegi aimata, et see haruldane haigus võib ka inimesele saatuslikuks saada. Nüüd, aastaid hiljem, on Kenai poolsaarelt pärit mees esimene teadaolev inimohver selles võitluses looduse ja inimkonna vahel. See juhtum tõstatab olulisi küsimusi meie suhetest metsikute loomadega ja vajadusest mõista paremini zoonootilisi viirusi, mis võivad meie igapäevaelu ootamatult mõjutada.
Alaskapox viirus, avastatud Alaskal 2015. aastal, kuulub orthopox viiruste hulka, mille hulgas on tuntud ka rõuged, lehmarõuged ja ahvirõuged. See on zoonootiline viirus, mis tähendab, et see levib peamiselt loomade seas, kuid võib harvadel juhtudel nakatada ka inimesi. Dr. Julia Rogersi sõnul, epidemioloog USA Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskustest, on Alaskapox peamiselt loomade haigus, mille inimeste nakatumine jääb haruldaseks ning tõsised juhtumid veelgi haruldasemaks, eriti mitte-immuunpuudulikkusega inimestel.
Kenai poolsaare mees, kelle immuunsüsteem oli nõrgenenud, suri Alaskapox viiruse tagajärjel. See teeb temast esimese teadaoleva inimohvri sellest haruldast viirusest. Mees oli olnud kontaktis kodutu kassiga, kes oli teda regulaarselt kratsinud. Kuigi kass testiti AKPV suhtes negatiivseks, näitab see juhtum, kuidas inimesed võivad haruldaste viirustega kokku puutuda. Epidemioloogid rõhutavad, et kuigi nakatumised on haruldased, peaksid inimesed olema ettevaatlikud metsloomadega suheldes.
Ekspertide, sealhulgas epidemioloog Dr. Julia Rogersi ja nakkushaiguste spetsialisti Dr. Ben Westley sõnul, kuigi Alaskapox on haruldane, on oluline, et tervishoiutöötajad oleksid võimelised ära tundma selle viiruse sümptomeid, nagu ebatavalised poxilaadsed lööbed ja lümfisõlmede turse. Nad rõhutavad, et ennetamine ja teadlikkus on võtmetähtsusega, kuna viirus levib peamiselt otsekontakti kaudu nakatunud loomadega, ja soovitavad inimestel olla ettevaatlikud metsloomadega suheldes.
See esimene teadaolev surmajuhtum Alaskapox viirusest Alaskal toob esile vajaduse suurema teadlikkuse ja ettevaatusabinõude järele, kui tegemist on metsloomadega suhtlemisega. Eriti tähtis on see kohalikele kogukondadele, kus loomade ja inimeste vaheline kokkupuude on sagedasem. Tervishoiutöötajatele antakse soovitusi sümptomite äratundmiseks ja kahtlustatavate juhtumite raporteerimiseks, et aidata ennetada viiruse levikut ja kaitsta nii inimeste kui ka loomade tervist.
Alaskapox viiruse esimene surmajuhtum Kenai poolsaare mehel on meeldetuletuseks, et kuigi me elame loodusega kooskõlas, tuleb haruldaste zoonootiliste viirustega suhtlemisel olla ettevaatlik. See juhtum rõhutab vajadust suurendada teadlikkust ja valmisolekut sellisteks haruldasteks sündmusteks. Tervishoiutöötajatele soovitatakse tutvuda AKPV sümptomitega ja kogukondi julgustatakse tegutsema vastutustundlikult metsloomadega kokku puutudes, et kaitsta nii inimeste kui ka loomade tervist.