Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Armastus 2.0: Kuidas tehisintellekt õpetab meid uuesti südamega suhtlema
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Armastus 2.0: Kuidas tehisintellekt õpetab meid uuesti südamega suhtlema

Ah, me oleme jõudnud tõesti ajajärku, kus tulevik tundub rohkem nagu episood „Mustast peeglist“ kui tegelikkus, kus tehisintellekti rakendus on muutunud meie armuelu tõlgiks. Kas see ei kõla nagu midagi, millest oleks unistanud nii Shakespeare kui ka Hitchcock – esimene romantilise segaduse, teine aga põnevuse pärast? Kujutage ette: on tavaline teisipäeva

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Ah, me oleme jõudnud tõesti ajajärku, kus tulevik tundub rohkem nagu episood „Mustast peeglist“ kui tegelikkus, kus tehisintellekti rakendus on muutunud meie armuelu tõlgiks. Kas see ei kõla nagu midagi, millest oleks unistanud nii Shakespeare kui ka Hitchcock – esimene romantilise segaduse, teine aga põnevuse pärast?

Kujutage ette: on tavaline teisipäeva hommik. Mees, reipalt tõustes, libistab oma futuristlikud prillid ninale, valmis vastu võtma päeva esimesed „sõnumid“. Ja seal ta seisab, tema armastatu, silmad säramas segasest tunnetest, mida mees nüüd „lugeda“ võib. Ekraanile ilmub teade: „Ma mõtlesin su peale, kui sa magasid. See on armas, aga sa norskad nagu ehitustööline.“ Ah, tehnoloogia võlu ja valu – armastuse sõnumid segamini argireaalsusega!

Või kujutage ette õhtut, kui mõlemad on väsinud päevatööst. Mees vaatab naise poole, prillid tuvastavad naise miimika muutuse. „Täna oli päev, kui ma unistasin kontorist põgenemisest läbi akna. Aitäh, et oled minu pehme maandumine.“ Sõnadeta sõnumid, mis muudavad igapäevased hetked poeetiliseks.

Ent nagu kõigi heade asjade juures, leidub ka siin oma annus meelelahutust. Kujutage ette segadust, kui prillid tõlgendavad valesti naise pahurat pilku ja mehele ilmub teade: „See, et sa unustasid prügi välja viia, on nüüd andeks antud, sest sa nägid unes, et tõid mulle koju kutsika.“ Mees, segaduses, mõtleb, kas peaks hakkama kutsikat otsima, et viga parandada.

Samas, mõelge sellele võimalusele süvendada suhteid. „Ma mõistan sind,“ võib nüüd tähendada palju rohkem kui lihtsalt sõnad. See tähendab, et me suudame näha ka nende sügavamaid, varjatud emotsioone, mida nad ei pruugi osata või soovi sõnadesse panna. See võib olla suur samm edasi meie empaatia ja üksteisemõistmise teel.

Muidugi, me peame olema valmis ka koomilisteks eksiarvamusteks, mis tehnoloogiaga kaasnevad. Kui rakendus tõlgib naise mõtliku pilgu kui „Mõtlen, kas panna õhtuks pitsa või pasta“, kui tegelikult mõtles ta oma järgmist karjäärisammu. See avab ukse lõpututele naeruturtsatustele ja õpetlikele momentidele selle üle, et tehnoloogia, kuigi abivalmis, ei asenda inimlikku intuitsiooni ja sügavat üksteise tundma õppimist.

Nii et, tervitagem seda uut ajastut, kus suhtlus läheb kaugemale sõnadest, avades uusi dimensioone meie suhetes. Kuigi mõned neist dimensioonidest võivad tuua naerukrampe, teised sügavamat sidet ja mõistmist. Tõeline küsimus ei ole, kas oleme valmis tehnoloogiaks, vaid kas oleme valmis avastama selle uute võimaluste pakkumist meie suhetes. Ja ehk, kõige tähtsam, kas oleme valmis kandma neid futuristlikke prille restoranis või koosolekuruumis, vilkuvate teadetega, mis paljastavad, mida me tegelikult mõtleme oma bossi viimase idee või partneri valitud õhtusöögi kohta?

Ette kujutades, kuidas see tehnoloogia võiks meie igapäevaelus integreeruda, on põnev mõelda ka sellele, kuidas see võiks mõjutada meie sotsiaalseid norme. Kas tulevikus on viisakas küsida kellegi luba, enne kui "loeme" nende emotsioone? Või hakkame me nägema "miimika-lugemise-vabu" tsoone, kus inimesed saavad puhata tehnoloogia pidevast tähelepanust?

Lisaks võib ette kujutada, kuidas see tehnoloogia areneb edasi, võimaldades mitte ainult tõlkida miimikat, vaid ehk isegi tuvastada südamerütmi või naha elektrilist vastupanu, pakkudes veelgi sügavamat sissevaadet inimese emotsioonidesse. Kuidas me suhestume sellisesse tehnoloogiasse? Kas see muudab meid avatumaks ja empaatilisemaks või tekitab hoopis uusi privaatsusmuresid?

Ja mõelge hetkele, kui see tehnoloogia läheb veidi nihu. Kui mees saab teate: „Täna õhtul soovin romantikat“ just siis, kui naine mõtleb tõsiselt maksudeklaratsioonile. Või kui üks vihane pilk saadab mehe kiirustama lähimasse lillepoodi, kuigi tegelikult oli naise pahameele põhjuseks lihtsalt see, et ta komistas jala otsa.

Ja siis on veel suur küsimus: kui palju me tahame teada? Kas on mõned asjad, mida on parem jätta ütlemata, mõned mõtted, mis peaksid jääma meie endi teada? See tehnoloogia võib avada Pandora laeka suhetes, pakkudes rohkem teavet, kui me oleme valmis seedima.

Nii et, jah, me oleme sisenemas ajastusse, kus tehnoloogia pakub meile võimalust suhelda viisidel, millest oleme vaid unistanud. Kuid nagu iga suure avastusega, tuleb ka siin leida tasakaal tehnoloogia pakutavate võimaluste ja meie inimlike vajaduste vahel – vajadus privaatsuse, mõistmise ja ehk ka mõningase salapära järele, mis hoiab suhteid põnevate ja ettearvamatutena.

Kes teab, võib-olla ühel päeval, kui me vaatame tagasi sellele hetkele, mil mõte tehisintellekti poolt "mõtteid lugeda" tundus nii põnev ja veidi hirmutav, mõistame, et kõige olulisem õppetund ei olnud mitte see, kuidas tehnoloogia meid muutis, vaid kuidas see aitas meil mõista, mis tõeliselt loeb: inimlik kontakt, empaatia ja võime armastada – tehnoloogiaga või ilma.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More