Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Austraalia sõlmis WEF-i lepingu, et sulgeda kõik peamised pangad ja üle minna täielikult sularahavabale ühiskonnale
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Austraalia sõlmis WEF-i lepingu, et sulgeda kõik peamised pangad ja üle minna täielikult sularahavabale ühiskonnale

Austraalia on allkirjastanud Maailma Majandusfoorumi (WEF) lepingu, mille tulemusel suletakse riigis kõik peamised pangad ja kodanikud peavad üle minema täielikult sularahavabale ühiskonnale. Bankwest, Austraalia Ühispanga (Commonwealth Bank of Australia, CBA) tütarettevõte, on esimene pank, mis sulgeb oma filiaalid ja viib ülejäänud 15 CBA filiaali digitaalsesse vormi, eesmärgiga minna täielikult digitaalseks

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Austraalia on allkirjastanud Maailma Majandusfoorumi (WEF) lepingu, mille tulemusel suletakse riigis kõik peamised pangad ja kodanikud peavad üle minema täielikult sularahavabale ühiskonnale. Bankwest, Austraalia Ühispanga (Commonwealth Bank of Australia, CBA) tütarettevõte, on esimene pank, mis sulgeb oma filiaalid ja viib ülejäänud 15 CBA filiaali digitaalsesse vormi, eesmärgiga minna täielikult digitaalseks 2024. aasta oktoobriks.

See teadaanne tuleb ajal, mil Sydneys asuv pangatarkvara ettevõte Constantinople, mille asutasid kaks endist Westpaci suurpanga juhatuse liiget, tutvustab uut äppi nimega Business+. Nad väidavad, et see äpp on Austraalia esimene täisteenust pakkuv digitaalne pangandusplatvorm riigi 2,4 miljonile ettevõttele, kus on vähem kui 10 töötajat.

CBA ja Westpac on kaks Austraalia "Suurest Nelikust" - neljast suurimast pangast, mis on traditsiooniliselt domineerinud Austraalia pangandusturul turuosa, tulu ja koguvarade osas. Ülejäänud kaks on ANZ ja National Australia Bank. Eelmisel aastal kogus Constantinople investoritelt AU$32 miljonit (21,2 miljonit dollarit), et arendada oma "pangakastis" platvormi, mille eesmärk on suunata rohkem inimesi traditsioonilistest finantsasutustest eemale digipanganduse poole.

Great Southern Bank, üks riigi suurimaid krediidiühistuid, on juba registreerunud Business+ kasutajaks. Tegevjuht ja juhatuse esimees Paul Lewis ütles, et ettevõte on "võtnud parima neo-panga ettepanekust, digitaalselt esimesena, sellest, mida me oskame - panganduslitsentsi pool, regulatiivsed nõuded". Neopangad on digitaalsed pangandusplatvormid, mis tegutsevad ainult internetis.

"Meil on kogu pakett, mis ma arvan, et on Austraalias esimene," ütles ta, märkides, et teised neopangad alustasid vaid mõne põhilise tootega, nagu säästukontod, kuid ilma laenuandmise võimekuseta. Väikeettevõtted saavad konto avada alla 10 minutiga, ajaraami, mida ta nimetas "fantastiliseks".

Austraalia üleminek sularahavabale ühiskonnale kohtub takistustega

Austraalia liigub sularahavaba ühiskonna poole kiiremini kui peaaegu kõikjal mujal. Eelmisel aastal teatas Austraalia Pangaliit, et nutitelefonide ja kellade digitaalse rahakoti maksete kasutamine on kasvanud AU$746 miljonilt (494,28 miljonit dollarit) 2018. aastal üle AU$93 miljardi (61,62 miljardit dollarit) 2022. aastal.

Siiski näitab Bankwesti filiaalide sulgemisele antud reaktsioon, et Austraalia üleminekule täielikult sularahavabale ühiskonnale on endiselt tugev vastuseis. Näiteks paljud panga kliendid on relvad käes oma otsuse pärast saada Austraalia esimeseks suureks digitaalseks pangaks. "Kuidas julgevad nad piirata meie juurdepääsu omaenda sularahale ja nende teenustele, mis peaksid olema meile laialdaselt kättesaadavad," ütles Lyn, kes pärast enam kui kolmekümmet aastat lojaalsust Bankwestile, sulgeb kõik oma kontod pangas pärast nende "üleolevat" liigutust, mis muudab haavatavad kliendid finantsteenustele ligipääsu saamisel raskemaks.

"Minu peamine mure ei ole meie enda pärast, vaid meie eakate pärast, kelle jaoks võib uute tehnoloogiliste viisidega kohanemine olla väga keeruline, füüsiliselt liikuda, sõita või läbida suuri vahemaid," lisas Lyn.

Austraalia Senat on nõudnud, et Bankwesti juhid ilmuksid uurimiseks. Rahvuspartei senaator Matt Canavan, Maapiirkondade ja Regionaalasjade ning Transpordi Viitamiskomitee esimees, on märkinud, kuidas Bankwesti otsus oli pettumust valmistav. "Need sulgemised mõjutavad kõiki kogukondi, kus nad tegutsevad, vähendades pangandusvalikut ja võimalust saada olulist teenust," ütles ta.

See areng Austraalias peegeldab laiemat suundumust ülemaailmsel tasemel, kus digitaalsed makseviisid ja pangandus liiguvad üha enam traditsioonilistelt platvormidelt digitaalsetele. Kuigi digitaalse ülemineku eelised, nagu suurem mugavus ja ligipääsetavus, on ilmsed, on samuti oluline arvestada selle mõjuga kogukondadele ja indiviididele, kes võivad digitaalsete lahendustega kohanemisel kohata raskusi.

Üleminek sularahavabale ühiskonnale toob esile ka küsimused privaatsuse, andmeturvalisuse ja digitaalse lõhe kohta, kuna need, kes ei ole digitaalselt osavad või kellel puudub juurdepääs digitaalsetele seadmetele, võivad leida end marginaliseerituna. Seega, kui Austraalia ja teised riigid liiguvad edasi sularahavaba tuleviku poole, on oluline, et sellised üleminekud oleksid kaasavad, turvalised ja arvestaksid kõigi ühiskonnaliikmete vajadustega.

Austraalia juhtum on oluline meeldetuletus vajadusest hoolikalt kaaluda ja juhtida tehnoloogilise arengu mõjusid, tagades, et innovatsioon teenib kõigi, mitte ainult teatud rühmade huve. Samuti rõhutab see kodanikuühiskonna, poliitikute ja tehnoloogiaettevõtete vahelise dialoogi tähtsust, et leida tasakaal tehnoloogia pakutavate võimaluste ja potentsiaalsete riskide vahel.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More