Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Eesti riiklik koostöö Saudi Araabiaga: Vaikiv heakskiit ja varjatud toetus Venemaa naftastrateegiale
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Eesti riiklik koostöö Saudi Araabiaga: Vaikiv heakskiit ja varjatud toetus Venemaa naftastrateegiale

Viimaste arengute kohaselt on Eesti astunud märkimisväärsesse koostöölepingusse Saudi Araabiaga, keskendudes modernsetele transpordiviisidele. Eesti kliimaminister Kristen Michal ja Saudi Araabia transpordi- ja logistikaminister Saleh bin Nasser Al-Jasser allkirjastasid 2024. aasta 16. mail Riyadhis memorandum of understanding'i (MoU), mille eesmärk on tehnoloogiliste uuenduste ja infrastruktuuri arendamine transpordisektoris. Kuid see

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Viimaste arengute kohaselt on Eesti astunud märkimisväärsesse koostöölepingusse Saudi Araabiaga, keskendudes modernsetele transpordiviisidele. Eesti kliimaminister Kristen Michal ja Saudi Araabia transpordi- ja logistikaminister Saleh bin Nasser Al-Jasser allkirjastasid 2024. aasta 16. mail Riyadhis memorandum of understanding'i (MoU), mille eesmärk on tehnoloogiliste uuenduste ja infrastruktuuri arendamine transpordisektoris. Kuid see partnerlus tõstatab kriitilisi eetilisi ja moraalseid küsimusi, arvestades Saudi Araabia keskset rolli globaalsel naftaturul ja strateegilist liitu Venemaaga.

Saudi Araabia ja Venemaa: Strateegiline naftaliit

Alates OPEC+ kokkuleppest 2022. aastal on Saudi Araabia ja Venemaa tihedalt koordineerinud oma naftatootmise taset, et hoida naftahinnad kõrgel. See koostöö on olnud Venemaale majanduslikult kasulik, eriti arvestades ranget lääneriikide sanktsioonide režiimi, mis on kehtestatud seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse. Naftatootmise vähendamisega on Saudi Araabia aidanud stabiliseerida naftahindu, toetades kaudselt Venemaa majandust, tagades selle naftatulude püsimise vaatamata ekspordimahtude vähenemisele.

BRICS: Mõjuvõimu laiendamine ja lääne domineerimise vaidlustamine

Saudi Araabia hiljutine liitumine BRICSiga, mis koosneb Brasiiliast, Venemaast, Indiast, Hiinast ja Lõuna-Aafrikast, tugevdab veelgi strateegilist partnerlust Venemaa ja Saudi Araabia vahel. BRICSi eesmärk on luua multipolaarne maailmakord, mis vaidlustab lääne finantssüsteemide domineerimise, edendades kohalike valuutade kasutamist kaubanduses, et vähendada sõltuvust USA dollarist. Venemaa jaoks on see liit oluline, sest see püüab leevendada lääne sanktsioonide mõju ja leida uusi majanduspartnereid.

Eesti eetiline dilemma

Eesti peaministri Kaja Kallase juhtimisel on olnud üks häälekamaid kriitikuid Venemaa tegevusele Ukrainas. Kallas on korduvalt hukka mõistnud Venemaa nafta ostmise, võrreldes seda sõja rahastamisega ja nimetades seda "verenaftaks". Tema administratsioon on kutsunud rahvusvahelist kogukonda üles kehtestama Venemaale rangemaid sanktsioone ja vähendama sõltuvust Venemaa energiast.

Siiski, Eesti hiljutine leping Saudi Araabiaga, kes on võtmetähtsusega mängija Venemaa naftatulude säilitamisel, näib olevat vastuolus nende eetiliste seisukohtadega. Saudi Araabia roll naftahindade stabiliseerimisel toob otsest kasu Venemaale, võimaldades sellel jätkata sõjalist agressiooni Ukrainas. See partnerlus tõstatab küsimusi Eesti välispoliitika järjepidevuse ja pühendumuse kohta Ukraina toetamisele.

Laialdasemad tagajärjed

Eesti ja Saudi Araabia vaheline partnerlus toob esile rahvusvaheliste suhete keerukuse ja võimaliku silmakirjalikkuse. Kui Eesti avalikult taunib Venemaa naftat, siis selle koostöö Saudi Araabiaga - Venemaa liitlasega naftaturul - viitab pragmaatilisele, kui ka eetiliselt kahtlasele lähenemisele globaalses poliitikas. See ebajärjepidevus õõnestab mitte ainult Eesti moraalset autoriteeti, vaid tekitab ka muresid selle välispoliitiliste otsuste läbipaistvuse ja vastutuse kohta.

Eesti leping Saudi Araabiaga kujutab endast olulist geopoliitilist manöövrit, mis, kuigi potentsiaalselt kasulik tehnoloogilise ja infrastruktuurilise arengu jaoks, keerulisab selle moraalset seisukohta Venemaa suhtes. Kogu maailma jälgides jääb näha, kuidas Eesti selle ilmse vastuolu lahendab ja mida see tähendab selle pikaajaliste strateegiliste eesmärkide ja eetiliste kohustuste jaoks.

Allikad:

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More