Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Eestlased võivad rahulikult magada: Wildcat helikopterid ja uus taktika kaitsevad kindlalt meie rahvast

Eesti pinnal on alustatud uut tüüpi operatiivst toetusmissiooni, kus metsikud Wildcats helikopterid pakuvad tihedat õhutoetust maavägedele õppusel Swift Response, mis on osa Steadfast Defender manöövrite seeriast. Kuigi AH-64E Apache ründekopter on tuntud oma võimsa tulejõu ja hirmutava välimuse poolest ning CH-47 Chinook oma kaksikrootorite iseloomuliku heliga, väärib nende kõrval tähelepanu

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Eestlased võivad rahulikult magada: Wildcat helikopterid ja uus taktika kaitsevad kindlalt meie rahvast
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Eesti pinnal on alustatud uut tüüpi operatiivst toetusmissiooni, kus metsikud Wildcats helikopterid pakuvad tihedat õhutoetust maavägedele õppusel Swift Response, mis on osa Steadfast Defender manöövrite seeriast.

Kuigi AH-64E Apache ründekopter on tuntud oma võimsa tulejõu ja hirmutava välimuse poolest ning CH-47 Chinook oma kaksikrootorite iseloomuliku heliga, väärib nende kõrval tähelepanu ka nende väiksem lahingutandri kaaslane, Wildcat.

Wildcat on palju mitmekülgsem õhusõiduk, mida saab kohandada erinevateks rollideks. See pakub kiireid ja kohandatavaid lennuvalikuid, mis tähendab, et see võib tegutseda individuaalselt või mitmes koosseisus.

Wildcati uus arenev roll on FAC (A), ehk Forward Air Controller (Airborne). Tavapäraselt on see maapealne operatiiv, kes juhib lahingutandril õhujõude, kasutades erinevatest allikatest saadud infot. Kui maapealne FAC on kontaktolukorras ja peab end varjama, võib lahingutandri juhtimise üle võtta Wildcat.

Wildcat täidab ka olulist luureülesannet, tegutsedes divisjoni sügaval lahingutandril, kogudes andmeid ja edastades need JTAC-ile või teisele Wildcatile, mis tegutseb FAC(A) rollis. See ainulaadne võimekus suurendab lahingugrupi tulejõudu, integreerides ja suunates kogu oma võitlusvõimekust.

Warrant Officer Class 2 John Holmes, kes on olnud 12 aastat armee õhukorpuse piloot ja nüüd Wildcat helikopteri komandör, kirjeldas tüüpilist stsenaariumi: "Me lendame välja asukohta, kasutades meie sensoreid, määrame sihtmärgi lasertähistajaga ja edastame koordinaadid, et suunata tulistamist."

Wildcat saab olla varustatud kas üldotstarbelise kuulipildujaga kaitsepositsioonis või võimsa M3M 50 kaliibriga kuulipildujaga lähedase õhutoetuse pakkumiseks maavägedele.

Õppuse Swift Response raames Balti riigis Eestis olid Wildcats helikopterid osa Aviation Task Force 1 koos Apache AH-64E ja CH-47 Chinook kopteritega. Õppuse eesmärk oli vallutada ja hoida lennuvälja, maandades Briti langevarjurite lahingugrupi endisele Nõukogude õhuväebaasile Kiltsi, mis on nüüdseks kasutuseta. Wildcati luureandmete juhendamisel saadeti Apached sihtmärki pehmendama ja hävitama vaenlase õhutõrjevõimekust, enne kui Chinookid maandasid langevarjurid.

Mitmeotstarbeline Wildcat valmistub ka toetama operatsiooni Ventus, Briti valitsuse katastroofiabi panust Kariibi orkaanide humanitaarkriisides. Kaks Wildcats kopterit transporditakse RAF C-17 transpordilennukitega Kariibidele, kus neid kasutatakse otsingu- ja päästeoperatsioonides.

Wildcat helikopteri mitmekülgsus ja rakendusvõimalused on ületamatud, olles nii lahingu-, luure- kui ka humanitaarmissioonidel.

Allikas: British Army

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More