Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Eestlaste tee: Kolhoosipõllult erastamise, ärastamise, pettuse ja kodutute ajastusse

Eestlaste tee: Kolhoosipõllult erastamise, ärastamise, pettuse ja kodutute ajastusse

Autor: Kaldi Joosu Kes me oleme ja kuskohast me tuleme? Kuna ma olen 1983 aastal valminud mudel, siis ega ma väga eelnevat ajalugu enda kohta ei mäleta. Mäletan, et eesti rahvas elas mingis liidus ja kummardas mingit onu, keda televiisorist sai näha. Paljud kandsid mingit punast kaelarätikut ja rääkisid vähe,

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Autor: Kaldi Joosu

Kes me oleme ja kuskohast me tuleme? Kuna ma olen 1983 aastal valminud mudel, siis ega ma väga eelnevat ajalugu enda kohta ei mäleta. Mäletan, et eesti rahvas elas mingis liidus ja kummardas mingit onu, keda televiisorist sai näha. Paljud kandsid mingit punast kaelarätikut ja rääkisid vähe, kuid samas hõikasid mingeid etteöeldud loosungeid. Ometi olid inimesed rõõmsamad, kui praegu. Aga mitte sellest ei tahtnud ma kirjutada.

Eesti taasiseseisvumise aegu olid valdav enamik eestlasi veel kolhoosi põllul, kummikutega peedipõllul kuulekalt plaanimajandust edendamas, aga ometi oli mingi säde nendes inimestes, isegi arvestades, et liidu lagunemisaegu kadusid paljudel töökohad ja algas see meie generatsioonile arusaadav röövkapitalismi ajastu. Ometi olid inimestel olemas kodud, mida nimetati koduks ja mille üle olid paljud uhked. Seda kõike muidugi, kuniks Lennart Meri oma kamraadidega hakkas välismaa pärijatele lobitööd tegema.

Mäletate, kuidas nimetati kortermajade järgi tuttavate elukohtasid? Tema elab keki majas, tema elab meki majas ja siis keegi tundis kedagi, kes elas koperatiivi majas. Neid kortermaju oli palju, milledel oli oma nimetus ehitaja järgi. Siiski oli kõigil olemas oma eluase. Arvestades, et meid oli eesti aja alguses natuke üle 1,400,000 inimese, siis kõigil oli oma elukoht. Tõsi! ma ise kasvasin maal vanaisa-vanaema juures ja kuna nemad olid juba pensionäärid, siis minu elu oli rahulik. 90-ndatel algas erastamine ja ärastamine meeletus tempos. Inimestele, kes olid saanud EVP-d, tundus see nagu okupatsiooniaja järgne lotovõit.

Aga sealt algaski pettus! Inimestele loodi arusaam, nagu nendel oleks võimalus omandada kinnisvara. Kinnisvara, mis oli võõrandatud nõukogude komunistliku liidu poolt. No ja paralleelselt loodi ka oblikatsioonid, mis tekitasid paljudes segadust, sest arvati, et nüüd ma kuulun kuskile ja saan millestki osa. No nagu aktsionääri tunne tekkis! Tegelikult loodi juba siis register ja EVP oli juba siis loodud selleks, et sa oma vara suure vennaga jagaksid. Kes saab aru, see saab!

Nii! asi selge EVP-de ja oblikatsioonidega, lähme edasi! Kui vene aeg kodutuid praktiliselt polnud või vähemalt ei lastud välja paista, nagu neid oleks, siis eesti aja saabudes tekkis kodutuid nagu kukeseeni metsas, mida raske leida, aga kui leiad, siis palju korraga. Eestlastes tekkis omandi tunne. Igaüks erastas ja ärastas/erastas omale igasugu varandust. Kes metsa, kes maad, aga oluline oli midagi saada ja tunda omaniku tunnet. Nii anti teadmatusest oma valduses olev kinnisvara uue registripidaja valdusse.

Sa kahtled minu jutus? Mine vaata EVP-de loodava mudeli eesmärki või oblikatsioonide konseptsiooni. Tulid tagasi ja loed edasi? Eesti rahvas hakkas uue omaniku( registripidaja) maad korrastama- väärtustama, iseendale aru andmata, kelle jaoks see kõik olema saab. Aeg läks ja see röövkapitalism kogus hoogu. Inimesed andsid aasta- aastalt ära järjest rohkem oma energiat, et saavutada see filmist nähtud läänemaailma heaolu. Palju tööd, väike tasu ja järjest euroopalikumad hinnad, aga pole hullu, eestlane on raskustega harjunud!

Siis tekkisid korteriühistud, sest aeg oli niikaugel, kus eestlane hakkas omandis tegema oma äranägemise ja reeglite järgi otsuseid. Vaja oli korteriühistuid, mida loomulikult pidi registreerima registripidaja valdusse. No ja siis moodsa aja kortermajade renoveerimine kredexi kaudu. Küsi endalt; misasi on kredex? Nii ja nüüd on rahval soojad sundventilatsiooniga korterid, mida nad arvavad enda omad olevat ja mille komunaalkulud on ajas kasvavad. Sa ei nõustu minuga, sest sa ei võrdlegi oma korteri kulusid 2000 aastaga. Aga pole hullu, hullemaks alles läheb! Euroopa komisjon võttis vastu direktiivid, milles kohustab liikmesriigid aastaks 2035 renoveerima sinu kortermaja, mis ümbritseb sinu korterit.

Ma olen ennast kurssi viinud selle arvutuskäiguga ja saan sulle öelda; paren, kui sa eestlane oleksid jäänud sinna kolhoosipõllule peeti kõplama ja poleks oma lapsi kõrgkooli saatnud õppima neid rumalusi, mida nad täna ellu aitavad viia. Sund renoveerimine tuleb ja mis peamine, see viib sinu korteri ka black Rockile võlgade katteks. Sa ei oma midagi ja oled õnnelik!

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More