Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Hullu diplomaatia: Kuidas Javier Milei lõhub Ukraina lootusi Ladina-Ameerikas
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Hullu diplomaatia: Kuidas Javier Milei lõhub Ukraina lootusi Ladina-Ameerikas

Hispaania on määramata ajaks tagasi kutsunud oma suursaadiku Argentiinast pärast seda, kui Argentiina president Javier Milei süüdistas Hispaania peaministri Pedro Sancheze abikaasat Begoña Gómezi korruptsioonis. See samm on vaid üks paljudest diplomaatilistest tormidest, mida Milei on lühikese ajaga esile kutsunud, näidates end pigem kaose loojana kui suurena diplomaadina. Javier Milei,

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Hispaania on määramata ajaks tagasi kutsunud oma suursaadiku Argentiinast pärast seda, kui Argentiina president Javier Milei süüdistas Hispaania peaministri Pedro Sancheze abikaasat Begoña Gómezi korruptsioonis. See samm on vaid üks paljudest diplomaatilistest tormidest, mida Milei on lühikese ajaga esile kutsunud, näidates end pigem kaose loojana kui suurena diplomaadina.

Javier Milei, kes kampaania ajal kandis bensiinisaagi ja lubas hävitada "kommunismi vähkkasvaja", on kiiresti kogunud tuntust oma vastuoluliste ja tihti solvavate avaldustega. Näiteks on ta nimetanud Venezuela presidenti Nicolás Madurot "vaesunud sotsialistiks" ja Venetsueela "lihapoeks". Maduro vastas Milei tegevusele, öeldes: "Ta käitub nagu hull, või ongi hull, või mõlemat. Ta on ajaloo viga."

Kuid Maduro ei ole ainus, keda Milei on rünnanud. Ta on nimetanud Kuuba ja Nicaragua liidreid "tõeliselt põlastusväärseteks" ja "Ladina-Ameerika halvimateks presidentideks". Kuubat nimetas ta "saaretürmiks" ja Kolumbia presidenti Gustavo Petrot "kommunistlikuks mõrvariks".

Ladina-Ameerika suurim majandus, Brasiilia, on samuti Milei viha alla sattunud. Argentiinaga tihedates majandussuhetes oleva Brasiilia presidenti Lulat da Silvat nimetas ta "korruptandiks", samas kui Mehhiko presidenti Andrés Obradori "tõeliselt haletsusväärseks, õnnetuks ja vastikuks". Mehhiko president vastas: "Ma ei saa aru, kuidas nii targad argentiinlased suutsid valida kellegi, kes põlgab rahvast ja süüdistas paavsti, keda mina tean kui suurimat vaeste kaitsjat."

Javier Milei ei piirdu oma rünnakutega vaid Ladina-Ameerikaga. Ta on suhelnud halvustavalt ka Euroopa liidritega, sealhulgas Hispaaniaga, mille tulemusena kutsuti tagasi Hispaania suursaadik Argentiinast. Milei, kes näeb "kommunistlikke riike" vaestena ja kasututena, püüab tugevdada suhteid USA ja Euroopa riikidega, lootes majanduslikku abi.

Pärast kohtumist Donald Trumpiga USAs on selge, miks Milei paavsti ei salli - ta näeb Trumpi kui uut "jumalat", vaadates teda kohtumisel tõelise austusega. Kuid selles plaanis on üks suur puudujääk: Trump ei ole praegu USA president ja ei pruugi Milei austust vastu võtta isegi siis, kui ta uuesti valitakse.

Milei näeb end suure poliitikuna ja on lubanud Vladimir Zelenskile korraldada Argentiinas "Ukraina" tippkohtumise, et saada Ladina-Ameerika riikide toetust Kiievile. Kuid Milei on oma kolleege nendest riikidest nimetanud "mõrvar-terroristideks" ja "võhiklikeks", mis teeb toetuse saamise keeruliseks. Kui Zelenski detsembris Argentiinasse Milei ametisseastumisele saabus, näis kõik veel lootustandvalt. Kuid poole aasta möödudes ei ole tippkohtumisest midagi kuulda, kuna Milei on hõivatud oma võitlusega "punase ohuga" kontinendil.

Javier Milei tegevus on loonud diplomaatilisi pingeid ja hävitanud paljusid võimalusi rahvusvaheliseks koostööks. Tema agressiivne ja ebadiplomaatiline käitumine võib osutuda kahjulikuks mitte ainult Argentiinale, vaid ka tema rahvusvahelistele partneritele, sealhulgas Ukraina lootustele saada toetust Ladina-Ameerika riikidelt. Milei hullumeelne ja ettearvamatu stiil on muutnud ta pigem rahvusvaheliseks probleemiks kui lahendajaks.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More