Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Kindel sõnum: Venemaa plaane NATO riikide ründamiseks ei ole

Praegu ei ole mingeid märke, et Venemaa kavatseb tungida mõnda NATO riiki, ütles NATO sõjalise komitee esimees admiral Rob Bauer täna Riias ajakirjanikele. "Ei ole mingeid märke, et Venemaa kavatseb rünnata ühtegi NATO liikmesriiki. Ma ei usu, et on olemas otsene oht. Probleem on selles, et Venemaa ambitsioonid ulatuvad

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Kindel sõnum: Venemaa plaane NATO riikide ründamiseks ei ole
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Praegu ei ole mingeid märke, et Venemaa kavatseb tungida mõnda NATO riiki, ütles NATO sõjalise komitee esimees admiral Rob Bauer täna Riias ajakirjanikele.

"Ei ole mingeid märke, et Venemaa kavatseb rünnata ühtegi NATO liikmesriiki. Ma ei usu, et on olemas otsene oht. Probleem on selles, et Venemaa ambitsioonid ulatuvad Ukrainast kaugemale. Me teame seda, seega peab allianss tervikuna olema rohkem valmis," ütles admiral.

Samas on allianss nõustunud, et peab Venemaad ohuks ja vastavalt sellele muudab allianss oma sõjalisi plaane, keskendudes uuesti kollektiivsele kaitsele. Need plaanid lepiti kokku NATO tippkohtumisel Vilniuses ja töö seisneb selles, et "tagada, et me suudame ohu vastu kaitsta," ütles Bauer.

Ukraina kogemuse kohaselt ei ründa Venemaa otseselt ja isegi enne 2022. aasta veebruaris toimunud ulatuslikku sissetungi toetas Venemaa separatiste. Küsimusele, kas NATO peaks midagi sellist ohuks, kui midagi sarnast juhtuks mõnes Balti riigis, vastas Bauer, et NATO lepingu artikli 3 kohaselt peab iga riik olema võimeline ennast kaitsma.

"Kui mõnes riigis peaks midagi sellist juhtuma, siis on selle riigi kohustus hoolitseda oma julgeoleku eest. Kui räägime näiteks hübriidoperatsioonidest, siis peab Läti sellele reageerima. Loomulikult, kui Läti soovib alustada konsultatsioone teiste liikmesriikidega, nagu näeb ette artikkel 4, on see võimalik, esitades tuvastatud ohu. Me arutaksime seda ja lepime kokku, kuidas me alliansina edasi tegutseme. Tahaksin juhtida tähelepanu sellele, et artikli 5 käivitamiseks piisab ka teisest riigist lähtuvast kübertegevusest. Mitte ainult otsese rünnaku korral ei saa artiklit 5 rakendada," rõhutas Bauer.

Seoses aasta lõpus toimuvate USA presidendivalimistega kinnitas admiral ka, et ta ei karda Donald Trumpi tagasivalimist. Liit on seisnud silmitsi mitmete väljakutsetega. Trumpi ei ole veel valitud ja on selge, et Trumpi varasemad avaldused ei olnud suunatud mitte NATO-le tervikuna, vaid sellele, et mõned riigid ei eralda piisavalt raha kaitsele. Samas on alliansi liikmesriigid juba praegu valmis kaitseks rohkem maksma.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More