Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Kosmose Ristsõna: Nelikliikmeline Meeskond Alustab Ajaloolist Missiooni
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Kosmose Ristsõna: Nelikliikmeline Meeskond Alustab Ajaloolist Missiooni

SpaceXi meeskond saatis edukalt teele kaheksanda pikaajalise meeskonna Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS) CAPE CANAVERAL, Florida - Pühapäeva õhtul saatis SpaceXi rakett Floridast teele kolm Ameerika astronauti ja ühe Venemaa kosmonaudi, kes alustavad kuuekuulist teadusmissiooni Maa orbiidil Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS). Kaheastmeline Falcon 9 rakett, mille tipus oli autonoomselt toimiv Crew Dragon kapsel

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

SpaceXi meeskond saatis edukalt teele kaheksanda pikaajalise meeskonna Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS)

CAPE CANAVERAL, Florida - Pühapäeva õhtul saatis SpaceXi rakett Floridast teele kolm Ameerika astronauti ja ühe Venemaa kosmonaudi, kes alustavad kuuekuulist teadusmissiooni Maa orbiidil Rahvusvahelises Kosmosejaamas (ISS). Kaheastmeline Falcon 9 rakett, mille tipus oli autonoomselt toimiv Crew Dragon kapsel nimega Endeavor, startis NASA Kennedy Kosmosekeskusest Cape Canaveralis, Florida Atlandi ranniku ääres, kell 10:53 õhtul EST (03:53 GMT esmaspäeval).

NASA-SpaceXi veebiülekanne näitas, kuidas 25-korruseline rakett tõusis starditornist, samal ajal kui selle üheksa Merliini mootorit elustusid, tekitades aurupilvi ja punakat tulekera, mis valgustas öötaeva. Raketi start tarbis sekundis 700 000 gallonit kütust, väidab SpaceX.

Falconi ülemine etapp viis Endeavori algsele orbiidile üheksa minutit pärast starti, otseülekandes näidatud videost kabiinist oli näha, kuidas neli meeskonnaliiget olid kõrvuti rihmadega kinnitatud, kandes oma kaskiidiga valgeid ja musti lennukostüüme.

"See oli uskumatu sõit orbiidile," raadios kosmosejaama lennujuhtimisele Matthew Dominick, 42-aastane lennuülem ja üks kolmest kosmoselennu uustulnukast kapslis. "Suur tänu SpaceXile."

"Väga auväärne on lennata selle uue põlvkonna kosmoselaevaga koos selle uue põlvkonna meeskonnaga," lisas NASA veteran Dr. Michael Barratt, 64, oma kõrvalistmelt.

Meeskond jõudis rahvusvahelisse kosmosejaama teisipäeval pärast 16-tunnist lendu, dokkides orbiidilaboriga umbes 420 km kõrgusel Maast.

Missiooni, mida nimetatakse Crew 8-ks, tähistab kaheksas pikaaegne ISSi meeskond, mille NASA on saatnud SpaceXi stardisõidukiga alates 2020. aasta maist, kui miljardär Elon Muski poolt 2002. aastal asutatud eraettevõte hakkas saatma USA astronaute orbiidile.

Meeskonda juhtis Dominick, USA mereväe katsepiloot oma esimesel kosmoselennul, ja Barratt, arst, kes on varem teinud kaks lendu kosmosejaama ja kaks kosmosekõndi. Missioonipiloodina teenis Barratt.

Meeskonnas olid veel NASA astronaut Jeanette Epps, 53, aerospace insener ja endine tehniline luureametnik CIA-s, ning kosmonaut Alexander Grebenkin, 41, endine sõjalise lennukite insener. Nii tema kui ka Epps, nagu Dominick, on kosmoselennu uustulnukad.

Grebenkin on viimane kosmonaut, kes lendab USA kosmoselaevaga, alates 2022. aastast NASA ja Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos vahel sõlmitud sõidujagamise kokkuleppe alusel, hoolimata suurenenud pingetest Washingtoni ja Moskva vahel seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse.

Crew 8 võetakse kosmosejaamas vastu seitsme praeguse ISSi elaniku poolt - kolm venelast ja neli astronauti meeskonnast 7, kaks NASA-st, üks Jaapanist ja üks Taanist. Meeskonna 7 liikmed on oodata, et nad lahkuvad kosmosejaamast ja suunduvad tagasi Maale umbes nädal pärast meeskonna 8 saabumist.

Meeskond 8 jääb kosmosejaama kuni augusti lõpuni, tehes selle aja jooksul koos umbes 250 eksperimenti mikrogravitatsiooni keskkonnas. ISS, mis on jalgpalliväljaku pikkune ja suurim inimese poolt kosmosesse viidud objekt, on olnud pidevas kasutuses USA ja Venemaa juhitud konsortsiumi poolt, kuhu kuuluvad ka Kanada, Jaapan ja 11 Euroopa riiki.

Kosmosejaama esimesed osad viidi kosmosesse 25 aastat tagasi, osaliselt kavandatuna mitmerahvuselise ettevõtmisena, mille eesmärk oli parandada suhteid Washingtoni ja Moskva vahel pärast Nõukogude Liidu lagunemist ja külmale sõjale järgnenud rivaliteetide lõppu, mis andsid tõuke algsele USA-Nõukogude kosmosevõidujooksule 1950ndatel ja 1960ndatel aastatel.

NASA on teatanud, et on pühendunud kosmosejaama töös hoidmisele vähemalt veel kuus aastat, tagades sellega selle pikaajalise teadus- ja uurimistöö platvormi jätkuvuse.

See missioon on järjekordne märk rahvusvahelisest koostööst kosmose uurimisel, ühendades erinevate riikide teadlasi ja insenere ühise eesmärgi nimel. Kosmosejaam ei ole mitte ainult teadustöö keskus, vaid ka diplomaatia ja rahvusvahelise koostöö sümbol, näidates, kuidas ühised jõupingutused võivad viia ülemaailmse arengu ja mõistmise suurenemiseni.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More