Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Lennureis SQ321: Surmavad sekundid London - Singapur lennul
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Lennureis SQ321: Surmavad sekundid London - Singapur lennul

Hetked pärast lennuki raputamise algust süttisid turvavöö märguanded, kuid mõnele reisijale oli see juba hilja. “Kes ei olnud kinnitatud, paiskusid nad lihtsalt õhku salongi sees,” rääkis Dzafran Azmir, kes oli üks 211 reisijast Londonist Singapuri suundunud lennul, mis kohtas surmavat turbulentsi teisipäeval. “Hetkega tabasid nad salongi lage ja kukkusid tagasi

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Hetked pärast lennuki raputamise algust süttisid turvavöö märguanded, kuid mõnele reisijale oli see juba hilja. “Kes ei olnud kinnitatud, paiskusid nad lihtsalt õhku salongi sees,” rääkis Dzafran Azmir, kes oli üks 211 reisijast Londonist Singapuri suundunud lennul, mis kohtas surmavat turbulentsi teisipäeval. “Hetkega tabasid nad salongi lage ja kukkusid tagasi põrandale.”

Lennuk, Singapore Airlinesi Boeing 777-300 ER, oli tõusnud õhku Londoni Heathrow lennujaamast esmaspäeva öösel, umbes kümme tundi varem. Lennuk oli umbes kolmveerandi ulatuses täis. Paljud reisijad olid Singapurlased, kes naasid koju. Mõned olid Inglismaal õppivad tudengid, teised olid pered või inimesed, kes olid planeerinud "elu reisiks" Austraaliasse ja kaugematesse sihtkohtadesse.

Lennureisi SQ321 peamine osa oli möödas ning paljud reisijad olid lõpetanud oma viimase eine pardal, mis nendel päevadel on kas omlett koorejuustuga või Aasia praetud nuudlid, mõlemad serveeritud värske puuvilja kõrval.

Selleks ajaks oli lennuk jõudnud Bengali lahe kohale, mis asub India subkontinendi ja Malaka poolsaare vahel Kagu-Aasias. Mõned piloodid peavad seda piirkonda sellel aastaajal "kurikuulsaks" oma mussoonvihmade tõttu, mis võivad põhjustada turbulentsi.

Kaubanduslikud piloodid teavad, kuidas sellisteks olukordadeks valmistuda. Nad kasutavad ilmastikuradareid ja kannavad lisakütust, et vajadusel lennata ümber ja oodata, kuni ilm rahuneb. Või järgivad nad teekonda, mille on hiljuti läbinud teised lennukid, kes on teavitanud lennujuhtimist ilmastikust tingitud segadustest.

Üks stsenaarium, milleks on võimatu valmistuda, on see, kui taevas on selge ja lennuki radar ei tuvasta midagi kahtlast. Seda nähtust tuntakse kui selge õhu turbulentsi.

“See võib juhtuda, et lennuk lihtsalt hakkab raputama, me lülitame sisse turvavöö märguande, kuid teadmatuses satume selge õhu turbulentsi tsooni,” ütles Tai Pilootide Assotsiatsiooni president kapten Teerawat Angkasakulkiat. “See on täiesti ettearvamatu.”

Lennuki turbents ja järgmised hetked

Singapore Airlinesi lennuk SQ321 Suvarnabhumi rahvusvahelisel lennuväljal Bangkokis kolmapäeval, päev pärast hädamaandumist.

Ei ole selge, mis juhtus järgmisega SQ321-l, kuid selle lennutee lähedal olid äikesetormid. Kui see lendas üle Myanmari, umbes 37 000 jala kõrgusel riigi suurima jõe Irrawaddy lõunaosast, tabas seda, mida lennufirma hiljem kirjeldas kui "äkilist äärmuslikku turbulentsi".

Järgmise kolme kuni viie minuti jooksul raputas lennukit tugevalt, ütles Dzafran, 28, ülikooli tudeng, kes suundus koju Kuala Lumpurisse, Malaisiasse, ja kes oli kinnitatud aknaistmesse reas 52.

“Siis see intensiivistus, nagu tunne, et sõidad ameerika mägedel, üles mäetippu ja siis järsku langeb väga dramaatiliselt,” meenutas ta.

Tema kott, mis oli asetatud eesistme alla, lendas üle lennuki ja tema telefon paiskus üle vahekäigu. Naine, kes istus Dzafrani ees, lõi pea nii tugevalt vastu plastist turvavöö märguande märki, et see purunes. Hapnikumaskid kukkusid alla laepaneelist. Inimene tema taga tabas istet. Dzafran jäi vigastusteta, kuid teised kaks reisijat said verised haavad pähe.

Vähemalt üks reisija suutis piisavalt kiiresti reageerida ja kinnitada oma turvavöö. See oli naine, kes istus Dzafrani taga. “See oli imekombel õnn tema poolel, et ta reageeris nii kiiresti,” ütles ta.

Teine reisija, Teandra Tukhunen, kes magas, ei suutnud nii kiiresti reageerida. Ta ärkas turbulentsi peale ja nägi turvavöö märguande tulema, kuid tal ei olnud aega seda kinnitada ja ta paiskus lae poole, siis põrandale, rääkis Tukhunen, 30, Austraaliast pärit, Sky Newsile Bangkokis haiglas, tema käsi oli lingus.

Muud reisijad hakkasid salongis nutma ja valu pärast karjuma. Piitsaplaks oli nii äge, et üks reisija ütles, et nägi, nagu need, kes olid lennukis ringi kõndinud, teeksid salto. Kümned inimesed, sealhulgas mõned meeskonnaliikmed, said vigastada.

Hädamaandumine

Kui olukord rahunes, oli selge, et üks kõige enam kannatanud reisija oli mees, Geoff Kitchen. Kahe lapse vanaisa, kes juhtis kohalikku teatrigruppi Thornbury linnas Edela-Inglismaal, Kitchen, 73, oli planeerinud kuue nädala "elu reisi" Austraaliasse ja Kagu-Aasiasse koos oma naisega, kellega ta oli olnud abielus 50 aastat, Lindaga.

Andrew Davies, kes istus Kitchenist eespool, aitas tal istmest välja ja pani ta põrandale, kus talle tehti vähemalt 20 minutit elustamist (CPR).

Kui lennuk nüüd oli Tais õhuruumis, tegi piloot hädaabikõne Suvarnabhumi lennuväljale Bangkokis, paludes teha hädamaandumine. Siis tegi ta pardal teadaande uue sihtkoha kohta ja palus, et keegi, kes on meditsiinilise väljaõppega, aitaks vigastatud reisijaid.

45 minutit pärast vahejuhtumi algust maandus lennuk. Kohaliku aja järgi oli kell 15:45.

Mitmed vilkuvate tuledega kiirabiautod olid ootamas. Reisijad ootasid kannatlikult, kuni õed, erakorralise meditsiini töötajad ja arstid tormasid sisse, et esmalt ravida kriitiliselt vigastatud. Kokku sai vigastada 83 inimest. Kakskümmend neist viidi kohaliku haigla intensiivraviosakonda.

New Yorgis asuv Rotary Internationali laekur Drew Kessler, kes oli teel Singapuri Rotary Internationali konventsioonile, ütles, et ta murdis oma kaela, samal ajal kui tema naine Vicki murdis oma selja.

Kui Dzafran valmistus lennukist lahkuma, ütles meeskond reisijatele, et nad väldiksid ühte vahekäiku. Dzafran ütles, et ta arvab, et nägi kedagi lamamas põrandal. Lennuteenindajad äriklassi ja esimese klassi tsoonide lähedal veritsesid. Toit oli köökides laiali.

Reisijad, segaduses ja šokeeritud, läksid bussiga maandumisrajalt ja jõudsid Bangkokis lennujaamas ootealale. Vestlused tekkisid. Kaasreisija ütles Dzafranile, et keegi oli lennukis surnud ja näitas Dzafranile online-uudise artiklit. See oli Kitchen. Ta oli ainus ohver — üks väheseid, kes on kunagi turbulentsi süüdistatud — ja surma põhjus pole veel avaldatud.

Singapore Airlines on vabandanud vahejuhtumi eest ja nende uurijad on jõudnud Bangkokki, et proovida mõista, mis juhtus.

Dzafran oli üks 143 reisijast, kes pääses vigastusteta. Samuti oli tema kõrvalistuja, kes ütles, et ka tema turvavöö oli kinnitatud.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More