Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Linnugripp Alpakades: Kas algab massiline hävitamine?

Kolmapäeval, 29. mail 2024 teatas USA Põllumajandusministeerium (USDA) šokeeriva uudise: esimest korda on linnugripp tuvastatud alpakades. Avastuse detailid: * Asukoht: Linnugripp tuvastati Idahos asuvas farmis, kus mai kuus kulti kodulinde, kes olid nakatunud H5N1 viirusesse. * Tuvastamise kuupäev: Alpaka testid osutusid positiivseks 16. mail, teatas USDA riiklik veterinaarlaboratoorium (NVSL). * Geneetiline analüüs: NVSL

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Linnugripp Alpakades: Kas algab massiline hävitamine?
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Kolmapäeval, 29. mail 2024 teatas USA Põllumajandusministeerium (USDA) šokeeriva uudise: esimest korda on linnugripp tuvastatud alpakades.

Avastuse detailid:

 • Asukoht: Linnugripp tuvastati Idahos asuvas farmis, kus mai kuus kulti kodulinde, kes olid nakatunud H5N1 viirusesse.
 • Tuvastamise kuupäev: Alpaka testid osutusid positiivseks 16. mail, teatas USDA riiklik veterinaarlaboratoorium (NVSL).
 • Geneetiline analüüs: NVSL kinnitas, et viirusgenoomi järjestus nendes proovides on sama, mis praegu piimaveistel levival järjestusel, mis on kooskõlas kulti kodulindude järjestustega antud farmis.

USDA teatel on see esimene kord, kui linnugripp on avastatud alpakades. Idahos asuvas farmis, kus mai kuus kulti H5N1 viirusega nakatunud kodulinde, tuvastati linnugripp ka alpakadel. Alpaka testid osutusid positiivseks 16. mail ning NVSL kinnitas, et viirusgenoomi järjestus on sama, mis praegu piimaveistel levival järjestusel, mis on kooskõlas kulti kodulindude järjestustega antud farmis.

Mis nüüd edasi saab?

 1. Massiline tapmine?:
  • Ohverdus: Alpakad võivad sattuda ohtu, kuna tavapärased meetmed sellistel juhtudel hõlmavad sageli nakatunud loomade hävitamist, et peatada viiruse levik.
  • Mõju loomakasvatusele: Alpakad on oluline osa mitmete farmide tegevusest, eriti neis piirkondades, kus neid kasvatatakse villa saamiseks. Viiruse levik võib mõjutada põllumajandust ja majandust laiemalt.
 2. Tervishoiuriskid:
  • Levik uutesse liikidesse: Linnugripi tuvastamine alpakades näitab, et viirus võib levida uutesse loomaliikidesse, mis võib raskendada haiguse kontrolli all hoidmist.
  • Risk inimestele: Kuigi linnugripp on tavaliselt seotud kodulindudega, võib viiruse levik teistele loomadele suurendada riski, et viirus kohaneb ja muutub ohtlikumaks ka inimestele.
 3. Edasised meetmed:
  • Uuringud ja järelevalve: Edasised uuringud ja meetmed on vajalikud, et mõista viiruse leviku ulatust ja leida tõhusad viisid selle kontrollimiseks ja tõkestamiseks.
  • Bioturvalisus: See juhtum rõhutab vajadust range bioturvalisuse järele farmides ja kiire reageerimise olulisust selliste viiruste leviku tõkestamiseks.

Kas see on osa suuremast plaanist?

Suurte loomade hävitamine viiruse leviku peatamiseks on tavapärane meede, kuid see tekitab küsimusi globaalsete agendade ja loomakasvatuse tuleviku kohta. Kas need meetmed on tõesti vajalikud, või on tegemist laiema plaaniga, mis võib mõjutada loomakasvatust ja põllumajandust globaalselt? Need küsimused jäävad õhku, kuid on selge, et viiruse levik ja selle tõkestamise meetmed nõuavad kiiret ja läbimõeldud reageerimist.

Järeldus:

USDA teade linnugripi avastamisest alpakades on märgiline ja nõuab kiiret reageerimist. Küsimus, kas alpakasid ootab massiline tapmine, on reaalne ja tekitab tõsiseid murekohti. Tulevased meetmed peavad olema suunatud viiruse leviku tõkestamisele ja loomade ning inimeste tervise kaitsmisele.

Loe rohkem USDA pressiteatest ja HealthDay uudisest.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More