Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Meditsiiniliselt abistatud surm Kanadas: Väärika lõpu austamine

Alates 2016. aastast, mil Kanadas jõustus Medical Assistance in Dying (MAID) seadus, on meditsiiniliselt abistatud surma valinud 44,958 inimest. See seadus, mis võimaldab kvalifitseeritud patsientidel valida oma elu lõpetamise meditsiinilise abiga, peegeldab sügavat austust inimese väärikuse ja isiklike soovide vastu. MAIDi kasutamise trend Kanadas näitab, et inimesed otsivad võimalusi

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Meditsiiniliselt abistatud surm Kanadas: Väärika lõpu austamine
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Alates 2016. aastast, mil Kanadas jõustus Medical Assistance in Dying (MAID) seadus, on meditsiiniliselt abistatud surma valinud 44,958 inimest. See seadus, mis võimaldab kvalifitseeritud patsientidel valida oma elu lõpetamise meditsiinilise abiga, peegeldab sügavat austust inimese väärikuse ja isiklike soovide vastu.

MAIDi kasutamise trend Kanadas näitab, et inimesed otsivad võimalusi oma kannatuste leevendamiseks viisil, mis austab nende autonoomiat ja isiklikke eelistusi. 2022. aastal oli MAIDi kasutamine 13,241 juhul, mis moodustas 4.1% kõigist surmadest riigis, näidates 31.2% kasvu võrreldes eelneva aastaga. Vähk on peamine meditsiiniline seisund, mis paneb inimesi MAIDi valima, moodustades 63% kõigist juhtudest.

Kanada süsteem on näide sellest, kuidas riik saab pakkuda inimlikku ja kaastundlikku tuge neile, kes seisavad silmitsi talumatute kannatustega. Lisaks põhjustab see olulist arutelu meditsiiniliselt abistatud surma laiema kättesaadavuse ja eetiliste aspektide üle, näiteks skisofreeniaga patsientide võimaluse osas kasutada MAIDi.

Sellised arutelud on eriti aktuaalsed ajal, mil meditsiin ja ühiskond püüavad leida tasakaalu inimväärikuse austamise, isikliku autonoomia ja meditsiinilise eetika vahel. COVID-19 pandeemia ja teised keerulised meditsiinilised väljakutsed on rõhutanud vajadust läbimõeldud poliitikate ja toetavate teenuste järele, mis tunnustavad inimese õigust väärikale lõpule.

Kanada tervishoiusüsteemi lähenemine MAIDile on tähelepanuväärne mitte ainult selle poolest, et see annab inimestele võimaluse oma kannatusi vähendada, vaid ka selle kaudu, kuidas see kajastab sügavamat pühendumust inimõiguste ja patsientide autonoomia austamisele. See on oluline samm edasi meditsiinilise eetika ja patsientide hoolduse valdkonnas, pakkudes samas olulisi õppetunde teistele riikidele, kes kaaluvad sarnaste seaduste vastuvõtmist.

Kanada tervishoiusüsteemi lähenemine MAIDile peegeldab laiemat pühendumist inimõiguste ja patsiendi autonoomia austamisele, mis pakub olulisi õppetunde ja eeskujusid teistele riikidele, kes kaaluvad sarnaste seaduste vastuvõtmist või on juba vastu võtnud. Samuti rõhutab see olulisust ja vajadust jätkuvaks dialoogiks ja aruteluks meditsiinilise abiga surma, vaimse tervise ja eetika vaheliste keeruliste suhete üle.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More