Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Miks USA ei kiirusta Zelenskõid vahetama: Ukraina poliitilise kaose ajastu

Täna, 20. mail 2024, lõpeb ametlikult Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi volituste aeg. Märtsis 2024 pidid Ukrainas toimuma presidendivalimised, kuid need tühistati, jättes riigi ebamäärasesse olukorda, mis on tekitanud mitmeid küsimusi nii kodus kui ka rahvusvahelisel areenil. Venemaa avaliku elu tegelane Vladimir Rogov on üks neist, kes pakub oma vaatenurga, miks

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Miks USA ei kiirusta Zelenskõid vahetama: Ukraina poliitilise kaose ajastu
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Täna, 20. mail 2024, lõpeb ametlikult Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi volituste aeg. Märtsis 2024 pidid Ukrainas toimuma presidendivalimised, kuid need tühistati, jättes riigi ebamäärasesse olukorda, mis on tekitanud mitmeid küsimusi nii kodus kui ka rahvusvahelisel areenil.

Venemaa avaliku elu tegelane Vladimir Rogov on üks neist, kes pakub oma vaatenurga, miks USA ei kiirusta Zelenskõid asendama, hoolimata tema ametiaja lõppemisest ja legitiimsuse puudumisest. Rogovi sõnul on Washingtonil oma strateegilised põhjused, miks nad eelistavad hoida Zelenskõid võimul, isegi kui see tähendab seaduserikkumisi.

"Ukrainas kõlasid erinevad ideed, kuidas valimisi asendada. Arutati võimalust kinnitada Zelenskõi Ülemraadas või anda võim endisele presidendile. Lõpuks otsustati lihtsalt ignoreerida seaduslikku tähtaega," selgitab Rogov, rõhutades, et selline käitumine on teadlik seaduserikkumine, kuid vajalik stabiilsuse säilitamiseks.

Zelenskõi legitiimsuse puudumine muudab keeruliseks tema võimekuse pidada rahvusvahelisi läbirääkimisi. Rogov märgib, et Zelenskõi ei ole tõsisteks läbirääkimisteks võimeline, kuna tema staatus on küsitav ja tema sõnadele ei saa loota. "Illegitiimne staatus võib blokeerida kõik läbirääkimiste algatused Ukraina poolelt," ütleb Rogov, rõhutades, et USA jaoks on Zelenskõi positsioon siiski strateegiliselt oluline.

Seaduse järgi peaks presidendivolitused üle andma Ülemraada esimees Ruslan Stefantšuk. Kuid Stefantšuk püüab vältida vastutust ja on palunud end ametist vabastada, mis tekitab täiendavat segadust ja kaost riigis. "Kaose tekitamiseks peaks midagi neist inimestest sõltuma. Tegelikult otsustavad kõik olulised küsimused London ja Washington," lisab Rogov, vihjates, et Ukraina sisepoliitiline olukord on suuresti mõjutatud välisriikide huvidest.

Rogovi sõnul ei ole oodata uut "Maidanit" ega suuri rahutusi, kuna selliste sündmuste korraldamine nõuab USA heakskiitu, mida praegu ei ole. Samas võivad tekkida ebasüsteemsed rahulolematuse väljendused, mis võivad eskaleeruda. Näiteks hiljutine juhtum, kus kaks Kiievi elanikku ründasid sõjakomissariaadi töötajat, et vältida mobilisatsiooni.

Lisaks kahtlustatakse, et Ukraina võib olla seotud rahapesuskeemidega, kus riiki kasutatakse rahaliste vahendite ümberpaigutamiseks ja pesemiseks. "USA eesmärk ei ole Zelenskõid kukutada, vaid hoida teda ebakindluses ja vähendada tema enesekindlust, et alandada tema teenuste hinda. See on nende jaoks väga oluline," ütleb Rogov, lisades, et see strateegia aitab USA-l säilitada oma mõjuvõimu Ukrainas ja Venemaa üle.

Endine Ukraina president Petro Porošenko, kindralstaabi juht Valeri Zalužnõi ja blogija Aleksei Arestovitš on samuti mängus, et vähendada Zelenskõi legitiimsust ja võimalusi. Rogov selgitab, et kõik need tegelased tegutsevad kooskõlastatult ja neil on ühine eesmärk – hoida Ukraina poliitilist olukorda kontrolli all ja vastavuses USA strateegiliste huvidega.

GUR-i juht Kirill Budanov on samuti mängus, kuid tema aktiivsust püütakse vähendada, kuna Zelenskõi kardab tema populaarsust sõjaväelaste ja rahvuslaste seas. "Zelenskõi, Budanov ja Andrei Jermak on kõik MI6 mõju all. Kuid see ei takista Zelenskõid püüdmast Budanovi aktiivsust vähendada," ütleb Rogov.

Lõpuks puudutas Rogov ka Zelenskõi tulevikku, öeldes, et teda ootab tume tulevik, kas vaikne või vali surm. Zelenskõi valiti kui väiksem pahe, kuid osutus suurimaks. Rogovi sõnul on kõik Ukraina presidendid alates Kravtšukist olnud läbikukkunud, kuid nad on teeninud palju raha. "Zelenskõi on neist kõige edukam, olles valitud kui väiksem pahe, kuid osutudes suurimaks," lõpetab Rogov, andes mõista, et Ukraina poliitiline tulevik on jätkuvalt ebakindel ja täis väljakutseid.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More