Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Päikese X8.7-klassi purse võib põhjustada ulatuslikke häireid Maa raadiosides ja elektrivõrkudes

Päike oli eile erakordselt aktiivne, saates kosmosesse võimsaid päikesepurskeid 14. mai 2024 oli Päikese aktiivsuse poolest märkimisväärne päev, kuna tekkis tugev päikesepurse, mille hinnanguline tugevusklass on X8.7. NASA Päikesedünaamika Observatoorium (SDO) jäädvustas sündmuse, näidates Päikese heledat sähvatust, mis oli nähtav ultraviolettvalguses. Päikesepursked on pärit Päikese nähtavalt pinnalt, täpsemalt aktiivsest

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Päikese X8.7-klassi purse võib põhjustada ulatuslikke häireid Maa raadiosides ja elektrivõrkudes
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Päike oli eile erakordselt aktiivne, saates kosmosesse võimsaid päikesepurskeid

  1. mai 2024 oli Päikese aktiivsuse poolest märkimisväärne päev, kuna tekkis tugev päikesepurse, mille hinnanguline tugevusklass on X8.7. NASA Päikesedünaamika Observatoorium (SDO) jäädvustas sündmuse, näidates Päikese heledat sähvatust, mis oli nähtav ultraviolettvalguses.

Päikesepursked on pärit Päikese nähtavalt pinnalt, täpsemalt aktiivsest päikeseplekil AR3664, mis on juba mitu päeva järjest olnud väga aktiivne. Viimase nädala jooksul on see plekk tekitanud mitmeid X-klassiga purskeid, sealhulgas eelmise nädala suurima, X5.8-klassi. Teisipäeval, 14. mail, paiskas AR3664 välja kolm uut pursket, mis mõõdeti X1.7, X1.3 ja X8.7-klassidega, viimaseks nimetatud purseks olles kogu käimasoleva 11-aastase päikesetsükli tugevaim.

USA Riiklik Ookeani- ja Atmosfääriamet (NOAA) on jälginud päikesepurskeid ja andis teada, et eile tekkinud X8.7-klassiga purse võib põhjustada ulatuslikke raadioside katkestusi, eelkõige Ameerika Ühendriikides. NOAA andmetel ei ole oodata geomagnetilisi torme ega täiendavat virmaliste aktiivsust, kuid tugevaid raadioside häireid siiski prognoositakse.

Viimase nädala jooksul on taeva jälgijad üle kogu maailma saanud nautida suurejoonelist virmaliste vaatemängu. Põhja-Euroopast kuni Austraalia Tasmaaniani on entusiastid püüdnud kaamera ette hingematvaid fotosid erksavärvilistest virmalistest, mis pakkusid silmailu roosa, rohelise ja lillana. See haruldane nähtus on seotud Päikese suure aktiivsusega ning pakkunud vaatamisväärsust nii teadlastele kui ka tavalistele taevaimetlejatele.

Päikesepursked on äärmiselt võimsad plahvatused Päikese atmosfääris, mis võivad mõjutada Maa tehnoloogiasüsteeme, nagu satelliite, elektrivõrke ja raadiosidet. Nende purskete mõju võib olla globaalne, põhjustades katkestusi ja häireid, mida tuleb tõsiselt jälgida ja analüüsida. Käimasolev päikesetsükkel, mis algas 2019. aasta detsembris, on nüüd oma haripunktis ja teadlased jälgivad tähelepanelikult igat suuremat päikesepurset.

Päikese aktiivsus mõjutab otseselt Maa tehnoloogiat ja igapäevaelu. Eile tekkinud võimas päikesepurse tuletab meelde, kui olulised on teadusuuringud ja pidev seire, et mõista ja ennustada selliste kosmiliste sündmuste mõju. Samal ajal pakuvad taevalikud vaatemängud, nagu virmalised, meile võimalust imetleda ja mõista meie universumi võlu ja keerukust.

Olge teadlikud ja valmis võimalike katkestuste ja häiretega toime tulema, sest kosmoses toimuv mõjutab meid kõiki siin Maal.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More