Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Poola välisminister kutsub Euroopat üles pikaajalisele relvastamisele

Poola välisminister Radosław Sikorski rõhutab, et Euroopa vajab pikaajalist relvastamist, milles Ühendkuningriigil peaks olema võimalikult suur roll, et võita Vene imperialistlikud ambitsioonid. Samuti pooldab ta EL-i sanktsioonide jaoks enamushääletust ja 5000-liikmelist mehhaniseeritud brigaadi ning kinnitab, et Poola on valmis toetama EL-i laialdast skeemi, et julgustada Ukraina eelnõu vältijaid naasma kodumaale.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Poola välisminister kutsub Euroopat üles pikaajalisele relvastamisele
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Poola välisminister Radosław Sikorski rõhutab, et Euroopa vajab pikaajalist relvastamist, milles Ühendkuningriigil peaks olema võimalikult suur roll, et võita Vene imperialistlikud ambitsioonid. Samuti pooldab ta EL-i sanktsioonide jaoks enamushääletust ja 5000-liikmelist mehhaniseeritud brigaadi ning kinnitab, et Poola on valmis toetama EL-i laialdast skeemi, et julgustada Ukraina eelnõu vältijaid naasma kodumaale.

Intervjuus Guardianile kinnitas Sikorski, et Poola toetab Ukraina õigust rünnata Venemaa sõjalisi sihtmärke, väites, et lääs peab lõpetama pideva piirangute seadmise oma tegevusele Ukraina toetamisel. USA riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan on vastu sellele, et Ukraina kasutaks USA relvi Venemaa territooriumil.

Oxfordi ülikoolis koos David Cameroniga hariduse saanud Sikorski oli Londonis kahepoolsel kohtumisel välisministriga. Sikorski on olnud võtmeisik Poola tagasitoomisel Euroopa välispoliitika peavoolu pärast eelmise aasta oktoobri valimisi, mis viisid uue koalitsioonivalitsuse ja parempoolse rahvusliku Seaduse ja Õigluse Partei kaheksa-aastase valitsemise lõpuni.

Ta oli just tulnud kohtumiselt Berliinis, kus kohtus Prantsusmaa ja Saksamaa välisministritega niinimetatud Weimari kolmnurga formaadis, mida nähakse nüüd EL-i uue poliitilise jõujaamana.

Kuigi Sikorski sõnul saavutab Venemaa peamiselt väikeseid Pyrrhose võite, toetab Weimari grupp laialdaselt katset täita suuri lünki EL-i kaitsevõimekuses, mis tekkisid külma sõja lõppedes. Poola kulutab kaitsele 4% oma SKP-st ja Sikorski sõnul on teistel riikidel järele jõuda. Ta rõhutas, et see nõuab sõjalist ümberorienteerumist, lisades, et rahu dividendi ja ekspeditsioonisõja ajal keskenduti kõrgtehnoloogilistele platvormidele ja relvadele. „Me avastame nüüd uuesti, et tegelikult on vaja miljoneid mürske. Vaja on ka suuremahulist madaltehnoloogilist varustust,“ ütles Sikorski.

„Oleme lasknud sulgeda kõik need tootmisrajatised pärast külma sõja lõppu. Ettevõtete veenmine tootmisliinide reservis hoidmiseks maksab raha. Me lihtsalt ei maksnud seda raha. See oli osa rahudividendist. Ja tagantjärele tundub see viga. On ilmne, et Euroopa on maha jäänud ning EL-i kaitse-, tehnoloogia- ja tööstusbaas kannatab aastatepikkuse alainvesteeringute all,“ tunnistas ta.

Sikorski tõdes, et Euroopa kaitsetööstus ei tunne endiselt, et ümberrelvastamise protsess oleks püsiv, ja väitis, et Vladimir Putin kulutab 40% SKP-st kaitsele ja viib lõpuks oma riigi pankrotti, muutes sõjaväe nii ressursimahukaks. Venemaal on sõjatööstuskompleksis 3,5 miljonit inimest. „Euroopa mitte ainult ei desarmeerunud, vaid ka deindustrialiseeris kaitsevaldkonnas,“ ütles Sikorski.

Sikorski ütles, et ettevõtted ütlesid talle: „Lugesime ajalehtedest, et nõudlus relvade järele on suur, kuid me ei saa pikaajalisi lepinguid. Kui meil pole 10-aastast lepingut, vastutame oma aktsionäride ees. Me ei saa investeeringuid teha.“ Seega on tema sõnul oluline tagada, et see ei oleks ajutine, vaid pikaajaline ümberrelvastamine ja julgeoleku muutus.

Sanktsioonide kehtestamisel ütles Sikorski, et Weimari kohtumine leppis kokku, et EL peaks võtma täieliku koordineerimise rolli. „Peaksime loobuma ühehäälsuse põhimõttest sanktsioonide kehtestamisel. Mõned neist on viibinud ühe liikmesriigi vastuseisu tõttu. Samuti peaks EL-i sanktsioonide rikkumine olema EL-i kuritegu ja seega Euroopa prokuratuurilt süüdistatav.“

Venemaa meetodite pikaajalise uurijana hoiatas Sikorski, et Putin püüab võita parempoolseid Euroopas ja USAs, kasutades traditsionalismi relvana. „Ta on rahvusvahelise konservatismi absurdne liider. Räägime ju KGB kolonelist, pühaduse nimel. Arvan, et venelased tegid umbes 15 aastat tagasi mõningaid uuringuid või märkasid lihtsalt, et teatud küsimustes, nagu suhtumine homoseksuaalsusesse, soolisse identiteeti, saab meie ühiskondadesse lõhesid tekitada. Näiteks Kesk-Euroopa oli 10-15 aastat lääne-Euroopast maas.“

Kuigi ta ütles, et Weimari kolmnurk oleks laienenud nelikuks, kui mitte Brexit, pooldas Sikorski „Ühendkuningriigi võimalikult sügavat kaasamist EL-i julgeoleku- ja kaitsesüsteemidesse, kui te seda soovite“. Ta lisas: „Te olete saar, kuid olete Euroopa saar. Teil võivad olla asjad mujal, kuid meie jaoks olete abielus. EL-i ja Ühendkuningriigi julgeoleku- ja kaitsekoostöö peab olema taaselustatud ja aluseks peab olema metoodilisem raamistik.“

Sikorski ütles, et ta suudab kujutada Ühendkuningriiki alalise külalisena välisasjade nõukogus. „Teie valitsus peab otsustama, mida te soovite. Arvan, et initsiatiiv peab tulema teilt ja võite kindel olla, et Poola on nendele ideedele väga vastuvõtlik.“

Koostöövaldkondadena nimetas ta struktureeritud dialoogi sõjalise võimekuse arendamise Euro-Atlandi mõõtme, kiire reageerimisjõudude, vastupanuvõime, hübriidsete küber- ja desinformatsiooni vastumeetmete ning Euroopa kaitsetööstuse koostöö osas.

Ukraina eelnõu vältijate osas ütles Sikorski: „Ukraina peab meile ütlema, mida nad tahavad, et me nende kodanikega teeksime. Kindlasti ei usu ma, et on inimõigus saada sotsiaaltoetusi, olles eelnõu vältija. Need, kes võitlevad rindel, omavad samuti inimõigusi.“

Ta lisas, et mis tahes skeem, mis piirab toetusi, peab olema kogu Euroopa ulatuses, vastasel juhul hakkavad eelnõu vältijad Euroopas sotsiaaltoetusi otsima.

Sikorski sõnul peab Euroopa õppima paremini eskaleerimismängu mängima, hoides Putinit oma kavatsustes arvamusel. Küsitud, kas Ukrainal on lubatud rünnata sõjalisi sihtmärke Venemaal, vastas ta: „Venelased ründavad Ukraina elektrivõrku, teravilja terminale ja gaasihoidlate mahtu, tsiviilinfrastruktuuri. Vene operatsioon toimub Rostov Doni-äärse peakorterist. Peale tuumarelvade kasutamise ei piira Venemaa end eriti.“

Laiahaardelisemalt argumenteeris ta: „Alati oma punase joone määramine kutsub ainult Moskvast üles kohandama oma vaenulikke tegevusi meie pidevalt muutuva iseendale seatud piirangute järgi.“

Sikorski oli skeptiline Venemaa tuumarelvade kasutamise ähvarduste suhtes, öeldes: „Ameeriklased on venelastele öelnud, et kui te plahvatate tuumarelva, isegi kui see ei tapa kedagi, tabame me kõiki teie sihtmärke Ukrainas tavaliste relvadega, hävitame need kõik. Arvan, et see on usutav ähvardus. Samuti on hiinlased ja indialased lugenud Venemaale sõnad peale. See pole lapse mäng, sest kui see tabu samuti rikutakse, nagu tabu mitte muuta piire jõuga, teab Hiina, et Jaapan ja Korea lähevad tuumale ning ilmselt ei taha nad seda.“

Allikas: The Guardian

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More