Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Pulgapeitus ja keksukuningannad: Nostalgiline pilk tagasi Nõukogude lapsepõlve seiklustesse
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Pulgapeitus ja keksukuningannad: Nostalgiline pilk tagasi Nõukogude lapsepõlve seiklustesse

Kas mäletate veel, kuidas elu Nõukogude Liidus kulges oma rütmis, kus tehnikaimed ei piirdunud nutiseadmetega, vaid olid pigem jalgratta kriuksuvad pedaalid ja raadio “Орленок” sahinad? Kuigi me ei pruukinud elada sellises melus, nagu pakuvad tänapäeva värvikirevad lastefilmid, oli meie argipäev tihti täis ehedaid ja vahetuid rõõme. Kõige eredamalt joonistuvad meelde

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Kas mäletate veel, kuidas elu Nõukogude Liidus kulges oma rütmis, kus tehnikaimed ei piirdunud nutiseadmetega, vaid olid pigem jalgratta kriuksuvad pedaalid ja raadio “Орленок” sahinad? Kuigi me ei pruukinud elada sellises melus, nagu pakuvad tänapäeva värvikirevad lastefilmid, oli meie argipäev tihti täis ehedaid ja vahetuid rõõme. Kõige eredamalt joonistuvad meelde mänguhetked õues, kus parimaks kaaslaseks olid naabritüdrukud ja kättesaadavaimaks mänguasjaks lihtsalt leitud puupulk. Need olid ajad, mil iga kruusane tänav nurk võis peita endas kuningriiki ja iga hoov oli avastamist ootav imedemaa.

Keksutamise võlud

Keksutamine polnud pelgalt lapsepõlve ajaviide, see oli tõeline meisterlikkuse proovikivi! Mäletate seda südamepõksumapanevat elevust, mis teid valdas, kui kuskil kostis kutse: "Kes tuleb keksu mängima?" Justkui olümpiamängude tuli oleks süüdatud otse meie koduhoovis. Sel hetkel muutus iga kruusane tee võistlusareeniks, kus kriidiga joonistatud kastid ei olnud lihtsalt mänguruudud, vaid kunstiteosed, mis pärast suvist vihmasadu või veeauto möödumist eriti kontrastselt esile tõusid.

Iga hüpe oli nagu tantsusamm või akrobaatiline trikk, millega mõõdeti täpsust ja kiirust, ent samas ka julgust ja osavust. Ja kui mõni hüpe ebaõnnestus, ei toonud see kaasa pettumust, vaid hoopis naerupahvakuid ja uut võimalust ennast proovile panna. Sellised hetked ei olnud lihtsalt mäng, vaid osa suuremast, sõprust ja oskusi arendavast seiklusest.

Üks eriti südantsoojendav mälestus on seotud hetkega, mil ma otsustasin jagada oma keksuvõitu. See oli päev, mil naabritüdruk Maiu, kes kandis oma lemmikut täpilist ja lillelist kleiti, kaotas mängus ja oli sellest sügavalt nördinud. Vaadates tema kurbust, ei suutnud ma oma rõõmu täielikult tunda. Seega otsustasin oma võidu temaga jagada, öeldes: "Täna oled sina keksukuninganna." See lihtne žest muutis kõik – Maiu naeratus valgustas kogu tänavat ja sellest päevast alates sai temast mitte ainult minu mängukaaslane, vaid ka esimene lapsepõlvearmastus. See sündmus ei olnud lihtsalt mänguvõit; see oli tunnistus sellest, kuidas mängud suutsid luua kestvaid sidemeid ja õpetada meile midagi olulist elu kohta – et jagamine ja hoolimine on võidust palju suuremad.

Pulgapeituse peened püünised

Pulgapeitus oli meie lapsepõlves justkui salapärane rituaal, mis pakkus adrenaliinirohkeid hetki täis triumfe ja pisaraid. Mäng algas rituaalse toiminguga, kui püstitasime puidust pulga – justkui väikese monumendi, mis sümboliseeris meie vabadust ja mängulusti. See lihtne pulk muutus meie kujutlusvõimes võlukepiks, mis avas uksed peidetud maailmadele.

Järgnes põnev jaht, mis muutis iga hoovi ja põõsa saladuste labürindiks. Me hiilisime ja jooksime, südamed puperdamas, lootuses pulka esimesena leida. See mäng oli nagu peidetud aarete jaht, kus iga leitud pulk tõi kaasa väikese triumfi. Ja oh seda elevust ja pettumust, mis valdasid meid, kui keegi teine pulga enne meid üles leidis! Iga leid oli nagu võit iseendas, täis rõõmu ja kergendust.

Mängus oli midagi eriti maagilist, kui seda mängiti suvekleidid seljas. Tüdrukute volangid lendlesid tuules, lisades mängule justkui muinasjutulist hõngu. Need värvikirevad kleidid mitte ainult ei kaunistanud meie mängumaastikku, vaid tõid esile ka igaühe isikupära – mõni kleit oli täpiline, teine lilleline, kuid kõik olid nad osa meie mängulisest sümfoonias.

Mängu käigus õppisime olulisi elutõdesid: kannatlikkust, kavalust ja kaaslaste toetamist. Iga mängukord pakkus võimalust uuesti proovile panna oma oskused ja õppida nii võitudest kui ka kaotustest. Pulgapeitus ei olnud lihtsalt ajaviide, see oli elav klassiruum, kus iga peidetud nurk ja leitud pulk õpetasid meile midagi uut elu kohta.

Neid hetki meenutades mõistan, kui väärtuslikud need mängud olid – need ei olnud ainult meelelahutus, vaid olulised sammud Nõukogude lapse sotsiaalse ja emotsionaalse arengu teekonnal. Pulgapeitus ja keksutamine andsid meile enamat kui lihtsalt mängurõõmu; need õpetasid meid hindama hetki koos tüdrukutega, kus poiss oli poiss ja tüdruk oli tüdruk, ja õppima elu ilusaid, kuigi mõnikord keerulisi õppetunde.

Aga miks mulle meeldis mängida just keksu ja pulgapeitust? Vastus võib tunduda lihtne, kuid tegelikult peitub selles sügavam tähendus. Need mängud pakkusid mulle võimalust osaleda tüdrukutega tegevustes, mis polnud mitte ainult lõbusad, vaid ka õpetlikud. Mängides keksu või otsides peidetud pulka, tundsin end tõelise mehena, tõelise osalejana, keksukastide ja pulgakogukonna kuningriigis.

Need mängud olid tüdrukute seas väga populaarsed, kuna need võimaldasid neil demonstreerida osavust ja graatsiat, meenutades kevadisi liblikaid. Tüdrukud said keksida, hüpata ja joosta, nende kleidid lehvimas tuules, justkui oleksid nad osa mõnest suuremast, vabast balletist, mis toimus meie kruusasel teatrilaval. Ja kui pulgapeitus käimas, oli iga hetk täis pinget, põnevust ja adrenaliini – kes leiab pulga esimesena ja kes jõuab võidukalt "baasi" tagasi.

Minu jaoks oli see võimalus tunda end tõelise mehena, kes suudab mitte ainult konkureerida, vaid ka kaitsta ja toetada oma naabritüdrukuid. Keksu ja pulgapeitus ei olnud lihtsalt mängud, need olid meie väikesed olümpiamängud, kus iga võit ja kaotus õpetas olulisi elutõdesid – nagu aus mäng, meeskonnatöö ja vastastikune austus.

Lisaks oli nendes mängudes peidus veel midagi – võimalus tunda end muretuna. Sel ajal, kui meie ainus mure oli, kas suudame pulga üles leida või hoida tasakaalu keksukasti piirides, unustasime kõik argimured. Need mängud andsid meile võimaluse olla lihtsalt lapsed, kes nautisid päikest, sõprust ja vabadust. Need olid Nõukogude lapse hetked, mis kinnitasid meie lapsepõlve erilisust ja kergust, pakkudes puhkust, võlu ja melu.

Niisiis, miks just need mängud? Sest need andsid meile enamat kui lihtsalt ajaviite – need mängud õpetasid meile, kui palju on kaks korda kaks tegelikult, kuidas toetada ja julgustada üksteist ning kuidas leida rõõmu lihtsatest asjadest. Need õpetasid meile, kuidas elada ja armastada elu ja loomulikult ka naabritüdrukut, tõelise poisina.

Nüüd, aastakümneid hiljem, kui olen jõudnud elu teise poolde ja vaatan tagasi kuldsele lapsepõlveajale Nõukogude Liidus, mõistan sügavalt, kui palju need lihtsad mängud – keks ja pulgapeitus – mind tegelikult õpetasid. Tol ajal tundusid need tegevused lihtsalt lõbusa ajaviitena, kuid tegelikkuses olid need esimesed sammud, mis õpetasid mulle väärtuslikke elutõdesid.

Need mängud õpetasid esmalt rõõmu ja mure jagamist. Iga kord, kui ma kinkisin keksuvõidu Maiu’le või jagasin temaga peidetud pulga asukohta, ei suurendanud see mitte ainult meie rõõmu, vaid ka meie sõprust. Me õppisime, et usaldus ja jagamine on palju enamat kui lihtsalt asjade loovutamine; see on osa millegi suurema loomisest – ühise rõõmu ja naeru hetkedest, mis hiljem tugevdasid ka elulisi suhteid.

Samuti õpetasid need mängud mulle kaaslaste toetamist. Olgu see siis abikäsi keksu mängus või julgustav sõna, kui keegi ei suutnud pulka üles leida, alati oli kohal sõbralik toetus. See õpetas mulle, kui oluline on olla seal teiste jaoks, eriti hetkedel, kui nad seda pulka kõige enam vajasid.

Ja mis kõige tähtsam, need mängud õpetasid mulle, kuidas tähistada elu väikseid hetki. Iga hüpe keksukastis või edukas peitusemäng ei olnud lihtsalt mänguosa, vaid väike võit, mis tõi kaasa suurt rõõmu. Need hetked õpetasid mulle, kuidas leida ja hinnata rõõmu ka kõige väiksemates asjades – õppetund, mis on mulle jäänud elu lõpuni.

Ja nüüd, kui ma täiskasvanuna näen kusagil kriidiga joonistatud keksukasti, ei saa ma jätta naeratamata, mõeldes Maiu’le. See ei ole lihtsalt naeratus; see on sügav tunnustus ja austus nende lihtsate mängude vastu, mis kujundasid minu lapsepõlve ja õpetasid mulle eluks vajalikke põhitõdesid. Need mängud, need hetked, on põiminud kokku elu suured lood, millest igaüks on väärt meenutamist. Kes teab, võib-olla on just see põhjus, miks need Nõukogude lapsepõlve mängud mulle siiani nii kallid on – nad ei meenuta mulle mitte ainult lapsepõlve, vaid ka seda, kuidas lihtsatest hetkedest saavad suured teod.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More