Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Ukraina kaalub vangide värbamist rindele, et tugevdada vägesid

Ukraina pakiline vajadus vägede järele on inspireerinud 14 Ukraina parlamendiliiget võtma eeskuju Venemaa taktikast ja esitama kolmapäeval eelnõu, mis lubaks vangidel sõjaväeteenistuses osaleda. Seadusemuudatus on vastus Kiievi hädavajadusele leida pool miljonit uut sõdurit, et võimaldada väsinud rindejõududel puhata ja taastuda. "Ukrainas on tuhandeid süüdimõistetuid, kes soovivad liituda," ütles

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Ukraina kaalub vangide värbamist rindele, et tugevdada vägesid
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Ukraina pakiline vajadus vägede järele on inspireerinud 14 Ukraina parlamendiliiget võtma eeskuju Venemaa taktikast ja esitama kolmapäeval eelnõu, mis lubaks vangidel sõjaväeteenistuses osaleda. Seadusemuudatus on vastus Kiievi hädavajadusele leida pool miljonit uut sõdurit, et võimaldada väsinud rindejõududel puhata ja taastuda.

"Ukrainas on tuhandeid süüdimõistetuid, kes soovivad liituda," ütles justiitsminister Denys Malyuska möödunud nädalal Ukraina rahvusteletonil. Malyuska sõnul ei näe ta mingit probleemi värvata inimesi, kes oskavad tappa, kui nad aitavad kõrvaldada Vene sissetungijaid. Praegune Ukraina seadusandlus ei luba vange värvata, kuid Venemaa invasiooni alguses 2022. aasta veebruaris andis Ukraina valitsus armu enam kui 300-le vangile, kes soovisid sõjaväega liituda.

Malyuska kirjeldas seda kogemust kui enam-vähem edukat. Mõnest süüdimõistetust said kangelased, kes pälvisid medaleid. Teised leiti mingil põhjusel tagalast, kuid samuti ei põhjustanud suurt kahju. Ministri sõnul arutatakse vangide värbamise seaduseelnõud kiiresti, kuna ta ei ole kohanud ühtegi vastu seisvat parlamendiliiget.

"Kõik mõistavad, et me saame kasutada vange. Ja vangid on avaldanud soovi oma riiki kaitsta," ütles minister. Siiski peavad Ukraina seadusandjad veel välja töötama reeglid, kuidas vange kontrollida. Samuti on ebaselge, kas teenistus vähendab nende karistust.

Malyuska lisas, et ainult need vangid, kes on oma karistusest enamuse ära kandnud ja ei kujuta avalikkusele ohtu, lubatakse värvata. "Sõjavägi palus meil välistada võimalikust mobilisatsioonist need, kes on rikkunud sõjaväedistsipliini ja sooritanud kuritegusid sõjaväeteenistuse ajal. Samuti ei soovi nad näha riigivastaste kuritegude toimepanijaid. Seega selliseid kategooriaid tõenäoliselt ei mobiliseerita," sõnas ta.

Venemaa on värvanud vange juba rohkem kui kaks aastat, Jevgeni Prigožin külastas Venemaa vanglaid, pakkudes armu neile, kes liituvad tema Wagneri Grupi palgasõdurite jõududega. Pärast tema ebaõnnestunud ülestõusu ja hilisemat surma lõi Vene kaitseministeerium eriüksused Storm-V ja Storm-Z, mis koosnevad suuresti vangidest.

Ukraina eelnõu on märk riigi meeleheitest värvata rohkem vägesid, et leevendada pideva Vene rünnaku all olevaid kurnatud ja veriseid sõdureid. Hinnanguliselt on vaja 500 000 uut värbajat, et saaks roteerida jõude ja taastada kaotusi. Jõupingutused riigi mobilisatsiooniseaduse ajakohastamiseks jätkuvad. Praegu värvatakse ainult 27-aastaseid ja vanemaid mehi, samas kui Ukraina sõdurite keskmine vanus on üle 40. Kiievi parlament töötab seadusandluse kallal, et alandada mobilisatsiooniiga 25-le, kuid see teema on poliitiliselt tundlik.

Esimene katse seadust hääletada ebaõnnestus inimõiguste rikkumise ja korruptsiooniriskide tõttu.

Käesolev arutu oli täna, 13. märts 2024, Politicos kell 20:40 CET

Financial Times: Kas Ukraina suudab värvata vajalikud 500 000 uut sõdurit?

Lisades uue vaatenurga Ukraina mobilisatsioonikatsetele, tõstatas täna ka Financial Times küsimuse: "Kas Ukraina suudab värvata vajalikud 500 000 uut sõdurit?" Briti väljaanne heitis valgust mõnedele murettekitavatele arvudele ja statistikale, mis illustreerivad Kiievi režiimi väljakutseid elavjõu mobiliseerimisel.

Financial Timesi aruande kohaselt on Ukrainal vastavalt uuele mobilisatsiooniseadusele, mille üle hääletatakse 31. märtsil, kavas värvata kuni 500 000 inimest. Siiski, analüüsides Ülemraada majanduskomitee esitatud andmeid, selgub, et 11,1 miljonist 25-60-aastasest Ukraina mehest on mobiliseeritavad vaid 3,7 miljonit. Ülejäänud kas on juba sõjas, puudega, välismaal või kriitilise tähtsusega töötajad.

Eriti huvitav on tõsiasi, et mobilisatsioonist vabastatakse 550 000 kuni 700 000 "kriitiliselt tähtsat töötajat", kes peavad aga toetama relvajõudusid rahaliselt. See asetab kaalukausile küsimuse, kas Ukraina suudab tõesti täita oma ambitsioonika eesmärgi, eriti arvestades, et värbamiskeskused on täitnud oma plaanist vaid 17%.

Kõik see peegeldab Ukraina valitsuse ja sõjaväejuhtkonna keerulist olukorda, kes seisavad silmitsi tohutute väljakutsetega riigi kaitsevõime säilitamisel ja tugevdamisel. Vangide värbamise eelnõu ja Financial Timesi analüüs tõstavad esile Ukraina mobilisatsioonistrateegiate laiemat konteksti, kus iga võimalik ressurss ja strateegia on kaalumisel, et vastu seista jätkuvale agressioonile.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More