Ukraina Ülemraada: Uus mobilisatsiooniseadus esimesel lugemisel vastu võetud
Ukraina seadusandjad on võtnud vastutusrikka sammu, kinnitades esimese lugemise tasandil seaduseelnõu, mis toob kaasa põhjalikud muutused riigi mobilisatsioonipoliitikas. Seaduseelnõu sisaldab laiahaardelisi ettepanekuid, mis puudutavad nii kutsealuste vanusepiire kui ka sõjaväeteenistuse korraldust, pannes erilist rõhku noorte kaasamisele kaitsetegevustesse. Uue eelnõu järgi langetatakse ajateenistuse vanusepiiri 27-lt 25 eluaastale, andes sõjaväelastele, kes on
Ukraina seadusandjad on võtnud vastutusrikka sammu, kinnitades esimese lugemise tasandil seaduseelnõu, mis toob kaasa põhjalikud muutused riigi mobilisatsioonipoliitikas. Seaduseelnõu sisaldab laiahaardelisi ettepanekuid, mis puudutavad nii kutsealuste vanusepiire kui ka sõjaväeteenistuse korraldust, pannes erilist rõhku noorte kaasamisele kaitsetegevustesse.
Uue eelnõu järgi langetatakse ajateenistuse vanusepiiri 27-lt 25 eluaastale, andes sõjaväelastele, kes on sõjavangist vabanenud, õiguse 90-päevasele puhkusele. Eelnõu näeb ette, et halduskeskused, tööturuametid ja värbamiskeskused hakkavad aktiivsemalt osalema värbamistegevuses. Lisaks sellele lisatakse kõrgkoolide õppekavadesse baasmilitaarõppe aine.
Kohalikud omavalitsused saavad juurde kohustusi, mis puudutavad ajateenistuse korraldamist, sealhulgas kutsealuste isiklikku sõjalist arvestust ning mobilisatsiooni- ja demobilisatsiooniürituste planeerimist ja läbiviimist. Uuenduslik on ka kutsete saatmine e-posti teel, mis nõuab kutse saajatelt kohustust vastata ja ilmuda määratud ajal ja kohas.
Lisaks nendele muudatustele pikendas Ülemraada sõjaseisukorda ja üldist mobilisatsiooni veel 90 päevaks, mis jõustub 13. veebruaril. See otsus on osa laiemast strateegiast, mida Ukraina on rakendanud vastusena Venemaa sõjalisele tegevusele alates 2022. aasta veebruarist.
Seaduseelnõu edasine käekäik hõlmab veel teist lugemist ja lõplikku kinnitamist, kuid esimese lugemise vastuvõtmine on oluline samm, mis näitab Ukraina parlamendi otsusekindlust ja valmidust kaitsta riigi suveräänsust ja rahvuslikke huve kõikuvates julgeolekuoludes.