Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Vee Uuskasutus Linnakeskkonnas: Epic Cleantec'i Innovatsioon Jätkusuutliku Tuleviku Heaks
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Vee Uuskasutus Linnakeskkonnas: Epic Cleantec'i Innovatsioon Jätkusuutliku Tuleviku Heaks

San Francisco südames toimub midagi murrangulist. Epic Cleantec nimeline ettevõte viib meid uude ajastusse, kus linnade veevarude kasutamine ja haldamine on täielikult muutunud. Kõrguvate kortermajade elanikud võivad näida elavat muretut luksuselu, kuid tegelikult toimub nende jalge all midagi erakordset, mis näitab, kuidas luksus ja keskkonnateadlikkus saavad käia käsikäes. Ameerika Ühendriikides

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

San Francisco südames toimub midagi murrangulist. Epic Cleantec nimeline ettevõte viib meid uude ajastusse, kus linnade veevarude kasutamine ja haldamine on täielikult muutunud. Kõrguvate kortermajade elanikud võivad näida elavat muretut luksuselu, kuid tegelikult toimub nende jalge all midagi erakordset, mis näitab, kuidas luksus ja keskkonnateadlikkus saavad käia käsikäes.

Ameerika Ühendriikides töödeldakse iga päev tohutul hulgal, 34 miljardit gallonit reovett, suunates selle tavaliselt puhastusjaamadesse ja lõpuks looduslikesse veekogudesse. Kuid äärmusliku kuumuse, veepuuduse ja kiire linnastumise väljakutsete valguses otsivad teadlased üha nutikamaid lahendusi. Epic Cleantec on sellele väljakutsele vastanud, püüdes kinni kortermajade halli vee – see tähendab duši all, kraanikausis ja pesumasinas kasutatud vett, mis ei sisalda inimjäätmeid ega toidujäätmeid. Tänu keerukale protsessile, mis hõlmab mahuteid, torustikke, peenfiltratsiooni ja desinfitseerimist kloori ning UV-valgusega, taaskasutatakse seda vett tualettide ja pissuaaride loputamiseks.

Epic Cleantec'i kaasasutaja ja tegevjuht Aaron Tartakovsky rõhutab nende tehnoloogia võimet toota joogiveekvaliteediga taaskasutatud vett, isegi demonstreerides selle puhtust õlle pruulimisega. Ettevõtte tegevus ei piirdu ainult veetaaskasutusega; nad keskenduvad ka reoveest energia kättesaamisele vee soojendamiseks, vähendades seeläbi kommunaalkulusid, ning orgaaniliste jäätmete töötlemisele mullaparandajaks.

Sellise tehnoloogia mõju ulatub üksikust hoonest kaugemale. Linna tasandil võtavad sarnased taaskasutuspraktikad üle state-of-the-art puhastusjaamad, vähendades survet veeressurssidele ja puhastussüsteemidele. See on ülioluline, kuna linnastunud elanikkond, mis prognooside kohaselt tõuseb 2050. aastaks 70%-ni inimkonnast, suurendab veenõudlust, samal ajal kui kliimamuutused süvendavad puudujääke paljudes piirkondades.

San Diego kogemus veetaaskasutusega alates 1981. aastast tõstab esile selliste praktikate teostatavust ja vajalikkust. Linna puhastusjaamad toodavad praegu iga päev 21 miljonit gallonit taaskasutatud vett, plaanidega varustada pool linna joogiveest täiustatud puhastustehnikate abil 2035. aastaks.

Siiski, veetaaskasutus toob endaga kaasa väljakutseid, eriti seoses tahkete inimjäätmetega või biosetetega. Ameerika Ühendriikides seisavad silmitsi saastunud sette ja jätkusuutlike kõrvaldamismeetodite probleemidega. Innovatiivsed lahendused nagu biochari tootmine pürolüüsi teel pakuvad paljulubavaid alternatiive, muutes orgaanilised jäätmed ressursiks, mis parandab mulda ja seob süsinikku.

Lisaks on võimalik reoveepuhastusjaamades toota taastuvenergiat biogaasi kujul. See protsess toimub hapnikuvabades kambrites, kus mikroobid tarbivad tahkeid jäätmeid ja vabastavad protsessi käigus metaani ehk "biogaasi". See biogaas on võimalik ära põletada, et genereerida soojust. Näiteks Ithacas, New Yorgis, suudab see protsess täielikult varustada reoveepuhastusjaama enda energiavajadusi, kuid on uuritud ka biogaasi kasutamist lähedal asuvate hoonete, sealhulgas meditsiinikeskuse soojendamiseks. Kuna biogaas pärineb meie söödud ja kanalisatsioonisüsteemi kaudu väljutatud põllukultuuridest, mis on kasvanud süsinikku atmosfäärist alla tõmmates, siis selle põletamine loob süsinikuringe.

Enne kui mikroobid biogaasi toodavad, genereerivad nad ka lenduvaid rasvhappeid. Neid saaks kasutada näiteks reaktiivkütuse või linna sõidukipargi kütuse tootmiseks. "Lenduvates rasvhapetes on palju väärtust," ütleb Colorado State University keskkonnainsener Sybil Sharvelle, kes uurib reovee töötlemist.

Lisaks jääksetete kasutamisele kompostina, nagu Epic Cleantec katsetab, märgib Sharvelle, et linnafarmid võiksid kasu saada desinfitseeritud, kuid lämmastiku ja fosforiga rikastatud taaskasutatud reoveest. Need on taimedele hädavajalikud toitained, kuid veest eemaldamine on tegelikult keeruline. "Kui saate süsteemis lämmastiku ja fosfori jätta, on see palju energiatõhusam viis nende toitainete otse kasutamiseks," selgitab Sharvelle.

Kokkuvõttes hakkab vee lineaarne rada – allikast linna ja seejärel merre – muutuma ringikujuliseks. Reovee tulevik on tsirkulaarne, taaskasutades seda joogiveeks, kompostiks linnafarmides ja energiaks. Taaskasutatud tualettvee joomine ei ole midagi ebaloomulikku, vaid just selline ressursitarkus on see, mida loodus on ette näinud. "Taaskasutus on looduses kõikjal," ütleb Kempes. "Kui on kasutamata energia- või toitainete allikas, leiab keegi viisi selle kasutamiseks. Kui suudate luua väetise, puhastada vett ja toota samal ajal soojust ning elektrit, peegeldab see seda, mida oleme näinud bioloogia evolutsiooni käigus tekkivat miljardite aastate jooksul."

Epic Cleantec'i lähenemine on näide suunamuutusest jätkusuutliku linna veetsükli poole, kus iga tilk on hinnaline ja taaskasutatav. See mudel ei lahenda ainult otseseid keskkonnaprobleeme, vaid kujutab endast sügavat meie suhte ümbermõtestamist veega, muutes linnaelu kõrvalsaadused ressurssideks, mis toetavad elujõulist planeeti.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More