Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks
Uuenduslik häving: Venemaa FAB-1500 pommid muudavad Ukraina rindejoone põrguks
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Uuenduslik häving: Venemaa FAB-1500 pommid muudavad Ukraina rindejoone põrguks

Venemaa on alustanud võimsa õhupommi kasutamist, mis on hävitanud Ukraina kaitsepositsioone ja kallutanud rindejoonte tasakaalu. Uuendusliku lähenemisena on muudetud nõukogudeaegne relv liuglevaks pommiks, mis suudab tekitada viieteistmeetrise laiuse kraatri. Relvaks on FAB-1500, põhimõtteliselt 1,5-tonnine relv, millest peaaegu pool koosneb kõrge plahvatusohtlikkusega lõhkeainetest. Pomm visatakse lahinglennukitelt alla umbes 60-70 kilomeetri

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Venemaa on alustanud võimsa õhupommi kasutamist, mis on hävitanud Ukraina kaitsepositsioone ja kallutanud rindejoonte tasakaalu. Uuendusliku lähenemisena on muudetud nõukogudeaegne relv liuglevaks pommiks, mis suudab tekitada viieteistmeetrise laiuse kraatri.

Relvaks on FAB-1500, põhimõtteliselt 1,5-tonnine relv, millest peaaegu pool koosneb kõrge plahvatusohtlikkusega lõhkeainetest. Pomm visatakse lahinglennukitelt alla umbes 60-70 kilomeetri kauguselt, mis jääb paljude Ukraina õhutõrjesüsteemide haardeulatusest välja. FAB-1500 on näide sellest, kuidas Venemaa peab sõda Ukrainas, tekitades massilist hävingut enne territooriumi vallutamist.

Hiljutised videod Donetskis asuvatelt lahinguliinidelt on näidanud nende pommide tohutut võimsust, tabades soojusjaamu, tehaseid ja elumaju - kohti, kust ukrainlased koordineerivad oma kaitset.

FAB-1500 suunatakse sihtmärgi poole juhtimissüsteemi ja väljaulatuvate tiibade abil, mis võimaldavad sellel sihtmärgi poole liuelda. Joseph Trevithick, kes on kirjutanud pommi arendusest TheWarZone’is, ütleb, et need „pakuvad Venemaa taktikalistele lennukitele uut ja palju hävitavamat kaugrünnaku võimalust, mis aitab pilootidel vaenlase kaitsest eemal püsida.“

Üks Ukraina 46. eraldi õhudessantbrigaadi sõdur rääkis CNN-ile eelmisel nädalal Donetskis asuvast rindejoone linnast Krasnohorivkast: „Varem tulistati meid ainult suurtükiväega. Nüüd on orkid [venelased] hakanud linna agressiivsemalt ründama, kasutades eriti FAB-1500.“

„Miks nad kasutavad FAB-1500? Sest selle poolt tekitatud kahju on väga tõsine. Kui sa ellu jääd, on sul garanteeritud põrutus.“

„See avaldab sõdurite moraalile suurt survet. Mitte kõik meie poisid ei pea sellele vastu. Kuigi nad on FAB-500-ga nüüdseks enam-vähem harjunud, on FAB-1500 põrgu.“

FAB-pommide kasutamine on saanud Donetskis asuva Venemaa pealetungi kriitiliseks elemendiks, eriti Ukraina kaitsestruktuuride maatasa tegemisel Avdiivka ümbruses, mis langes veebruaris.

Yuri Ihnat, Ukraina õhujõudude pressiesindaja, rääkis CNN-ile: ”Avdiivka lahingu eelõhtul ja ajal käivitati mitme päeva jooksul sadu õhupomme. Ainuüksi Avdiivka suunal kasutati 48 tunni jooksul 250 pommi.”

FAB-1500 on kõige võimsam nõukogudeaegsete „lollide pommide“ peres, mida nüüd muudetakse Moskva lähedal asuvas tehases odavaks, kuid võimsaks raketi versiooniks.

Justin Bronk, Londonis asuva Kuningliku Ühendteenuste Instituudi vanemuurija, ütleb, et „kuigi liugurkomplektide tootmine on pudelikael, on põhiline lõhkepakett midagi, mida neil on tohutult palju.“

Seega on venelastel kasutada väga tugev tulejõud kindlustatud kaitserajatiste vastu, suurendades Ukraina kaotusi, kuigi mitte piisavalt, et rindejoonte tasakaalu põhjalikult muuta.

Ihnat ütles CNN-ile: „See pole odav ega kiire ümberkujundamine, kuid siiski on see palju vähem kui miljonid dollarid, mis rakett maksab. Võrreldes raketiga on see sentide küsimus.“

Venemaa sõjalised blogijad hakkasid relvast rääkima eelmise aasta septembris, kui selle täpsust testiti. Fighterbomberi telegrammikanal märkis, et „pärast mitmeid kuid katseid ja vigu“ tabas FAB-1500 „täpselt“ esimest korda oma „lahingu sihtmärki“.

Fighterbomber, mis on Venemaa sõjaväele lähedal ja millel on peaaegu pool miljonit tellijat, väitis, et äsja arendatud liugurkomplekt oli suurendanud pommide kandevahemikku. Samuti öeldi, et FAB-1500 on täpne viie meetri raadiuses.

Mõne nädala pärast rääkisid nii Ukraina kui ka Venemaa allikad massiivse pommi kasutamisest nii Hersonis lõunas kui ka Harkivis põhjas.

Seejärel külastas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu jaanuaris Moskva piirkonnas asuva JSC Tactical Missiles Corporationi - suure relvatootja - tehast, kus talle näidati pommi jaoks arendatud ümberringi käivaid tiibu. Ministeeriumi video kohaselt teatas ettevõte, et oli arendanud „kõrge täpsusega“ laskemoona, muutes vanad vabapommid sihtmärgi poole liuglevateks relvadeks.

Tehase direktor teatas Šoigule, et tootlikkus oli suurenenud 40%, kuna oli üle mindud ööpäevaringsele tootmisele.

Bronk märgib, et muudetud FAB-pomme saab kasutada ainult fikseeritud sihtmärkide vastu, kuid idas peetavas kurnavas positsioonisõjas on peamised Ukraina positsioonid venelastele enamasti teada.

Venemaa lennukid, mis neid pomme heidavad, ei ole haavamatud. Ukraina õhujõud on väitnud, et on viimastel nädalatel alla tulistanud mitu Su-34 hävitajat. Kuid enamik Ukraina õhutõrjesüsteeme ei suuda tabada lennukeid, mis on umbes 70 kilomeetri kaugusel.

Ihnat ütles CNN-ile: „Meie õhutõrje muutub tugevamaks, kuid siiski meil ei ole piisavalt... Nende eesmärk ei ole ainult tabada meie rindepositsioone, vaid juhitud liugpommid lendavad ka meie kaitsjate tagalasse, et rünnata tagalas asuvaid juhtimispunkte, varustust, laskemoona ja nii edasi.“

„Rünnakulennukid Su-35 ja Su-34 pommitajad ei lähene nii lähedale, kui nad sooviksid. Siiski, kui meil oleks rohkem pikamaa õhutõrjet, saaksime neid lennukeid meie rindeliinidest kaugemal alla võtta,“ lisas Ihnat.

Bronk ütleb, et liugpommide arendamine on andnud venelastele võimaluse kasutada nende taktikalist õhujõudu (võrreldes pikamaa pommitajatega) pärast sõja esimeses faasis piiratud rolli tõhusamalt. Ta ütleb, et Ameerika Õhutõrjesüsteem Patriot on peaaegu ainus kaitsevahend, millel on piisav ulatus, et ähvardusele vastu seista, kuid ukrainlastel on neid piiratud arv. Lisaks on Patriotide kasutatavad raketid lühikeses varus, arvestades USA Kongressi viivitust Ukrainale täiendava sõjalise abi paketi heakskiitmisel.

Ukraina ametnikud, alates president Volodõmõr Zelenskõist allapoole, on peaaegu iga päev palunud pikema ulatusega õhutõrjerelvade järele, et tõrjuda Venemaa õhulist ohtu. F-16 võitluslennukid, millel Ukraina piloodid praegu välja õpivad, ei pruugi Ukraina kohal lendama hakata enne aasta teist poolt, kuid võivad sundida Venemaa võitluslennukeid jääma kaugemale.

Seni on Ukraina jõud rindel, eriti Donetskis, avatud Vene õhurünnakute raevule - mõnikord rohkem kui 100 rünnakut päevas, Ukraina Kindralstaabi andmetel.

Nagu venelased varem hävitasid Ukraina positsioone intensiivse suurtükiväetulega, kasutavad nad nüüd näiliselt lõputut varu neid hävitavaid pomme, jättes Ukraina jõud ilma kaitseta ja varjupaigata.

Selles sõjas, kus mängus on nii palju, on selge, et mõlemad pooled otsivad pidevalt uusi strateegiaid ja tehnoloogiaid, mis võiksid anda neile eelise lahinguväljal. FAB-1500 kasutuselevõtt näitab, kuidas vanade relvade uuendamine ja nende uutesse kontekstidesse rakendamine võib muuta lahinguvälja dünaamikat. Seejuures on oluline märkida, et konflikti mõlemad pooled on teadlikud tsiviilelanike kannatustest ja infrastruktuuri hävitamise mõjust. Sõjapidamise sellised meetodid toovad esile vajaduse leida kestvamaid lahendusi konfliktide lahendamiseks, mis ei tooks kaasa niivõrd suurt hävingut ja inimelude kaotust.

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More