Subscribe to Our Newsletter

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn't arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Varjatud sõda: Kaja Kallas hoiatab Venemaa hübriidsõja eest

Eesti peaminister Kaja Kallas, naastes Briti Chinook helikopteriga iga-aastaselt Spring Storm sõjaväeõppuselt, oli rahul NATO liitlaste koostööga. Kuid tema mõtted olid mujal. Tema kodumaa, mis piirneb Venemaaga, on viimastel aastatel näinud sabotaaži, elektroonilist sõjapidamist ja spionaaži — kõik süüdistused on suunatud Moskvale. Kui Ukraina sõda kaldub Venemaa kasuks, tugevdavad esirindel olevad

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber
Varjatud sõda: Kaja Kallas hoiatab Venemaa hübriidsõja eest
@TheStevenAlber “TransNarrative Artistry”

Eesti peaminister Kaja Kallas, naastes Briti Chinook helikopteriga iga-aastaselt Spring Storm sõjaväeõppuselt, oli rahul NATO liitlaste koostööga. Kuid tema mõtted olid mujal. Tema kodumaa, mis piirneb Venemaaga, on viimastel aastatel näinud sabotaaži, elektroonilist sõjapidamist ja spionaaži — kõik süüdistused on suunatud Moskvale. Kui Ukraina sõda kaldub Venemaa kasuks, tugevdavad esirindel olevad riigid nagu Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Poola oma kaitset.

Kaja Kallas ütleb, et Venemaa viib Läänes läbi "varjatud sõda", mis nõuab kollektiivset vastust. Leedu president Gitanas Nausėda kutsus üles valvsusele, öeldes, et tal on teavet uute sabotaažiaktide võimalikkuse kohta. Poola peaminister Donald Tusk teatas hiljuti üheksa inimese vahistamisest, keda kahtlustatakse Venemaa salateenistuste juhitud peksmistes ja süütamistes. Kahtlusalused olid ukrainlased, valgevenelased ja poolakad, mõned neist kriminaalsest maailmast.

NATO teatas, et Venemaa intensiivistab oma kampaaniat alliansi vastu, ulatudes Balti riikidest Britini. Moskva lükkas need süüdistused tagasi. Kuna paljud Venemaa luureoperatiivtöötajad on juba sanktsioonide all, väidavad Lääne ametnikud ja eksperdid, et Kreml muudab oma taktikat, kasutades hübriidoperatsioonide jaoks teisi inimesi — mitte-sõjalisi strateegiaid, sealhulgas küberrünnakuid, valimistesse sekkumist ja desinformatsiooni.

Kallas viitas ühe Euroopa riigi luureagentuuri hoiatusele, et üks nende ladudest oli Venemaa sõjaväeluure sihtmärk. Kui ladu kaks nädalat hiljem põles, ütlesid ametnikud, et "me ei tea, kas see oli venelased". Kallas ei nimetanud riiki, kuid rõhutas vajadust tõsise arutelu järele koordineeritud lähenemisviisi üle: "Kui kaugele me laseme neil meie pinnal minna?"

Eesti on iseseisvuse taastamisest alates 1991. aastal väga tõsiselt võtnud Venemaa mõjutusagentide leidmist, luues oma julgeolekuteenistused nullist. Ameerika Ühendriikide suursaadik George Kent märkis, et Eesti on sel aastal arreteerinud ülikooliprofessori, kes spioneeris Moskva heaks, ning 13 inimest, kes korraldasid rünnakuid Venemaa sõjaväeluure juhtimisel. Samuti katkestati lennud Soome ja Tartu vahel, kuna Venemaa segas GPS-signaale.

Kuigi Venemaad on aastakümneid süüdistatud rünnakutes Euroopas, puudub kollektiivne mehhanism nende käsitlemiseks. Kallas ütles, et Venemaa kasutab diplomaatide varjus spioone "kogu aeg", ja Eesti ametnikud toetavad Tšehhi algatust piirata viisade väljastamist Venemaa diplomaatidele nende määramise riiki. See raskendaks nende liikumist EL-is, kus piiril pole vaja isikut tõendada. Samuti soovib Eesti EL-is eraldi sanktsioone hübriidohtude vastu võitlemiseks, et heidutada kohalikke kuritegelikke rühmitusi, pettunud noori ja potentsiaalseid spioone Moskva heaks töötamast.

Kaja Kallas rõhutas, et Venemaa püüab külvata hirmu ja murda Lääne toetust Kiievile. Eesti Välisministeeriumi peasekretär Jonatan Vseviov ütles, et Putin kasutab kõiki võimalikke vahendeid, sealhulgas varjatud rünnakuid, et "õõnestada meie ühtsust, murda meie poliitikat ja hävitada kollektiivset Läänt, nagu me seda teame."

Venemaa luureagendid, kes korraldavad operatsioone välismaal, on "äärmiselt vastumeelsed" olukordadele, kus neid avalikult nimetatakse ja häbistatakse, ütles Bulgaaria uuriv ajakirjanik Christo Grozev. See võib takistada neid ametikõrgendust saamast ja vahendajad mõistavad, et neile ei garanteerita puutumatust.

Kaja Kallase sõnul vajab Venemaa hübriidsõda Lääne vastu tõsist ja koordineeritud vastust. Eesti on esirinnas Venemaa mõjutusagentide vastu võitlemisel, kuid kollektiivne mehhanism ja rahvusvaheline koostöö on hädavajalikud, et tõhusalt seista vastu hübriidohtudele ja säilitada Lääne ühtsus ja turvalisus.

Allikas:

AP News - Russia is waging a shadow war on the West that needs a collective response, Estonian leader says

Steven Alber profile image
Autor Steven Alber

Liitu uudiskirjaga

Ole osa kogukonnast, mis väärtustab tõde, teadmisi ja tulevikku vaatavat meediat!

Success! Now Check Your Email

To complete Subscribe, click the confirmation link in your inbox. If it doesn’t arrive within 3 minutes, check your spam folder.

Ok, Thanks

Read More