Vietnami sõja varjukülg, USA aegumatud sõjakuriteod: "Operation Ranch Hand" - Vietnami looduse ja inimeste hävitamine mürgiste keemiliste ühenditega
Vietnami sõja ajalugu, mis kestis aastatel 1955 kuni 1975, on lugu täis keerukust ja traagikat. See episood Ameerika ja Vietnami ajaloos sai alguse ajast, mil Vietnam oli jaotatud kaheks - põhjaks ja lõunaks - pärast Prantsuse Indohiina sõda ja Genfi kokkuleppeid. Konflikti tuum peitus Põhja-Vietnami kommunistliku valitsuse ning Lõuna-Vietnami, mida
Vietnami sõja ajalugu, mis kestis aastatel 1955 kuni 1975, on lugu täis keerukust ja traagikat. See episood Ameerika ja Vietnami ajaloos sai alguse ajast, mil Vietnam oli jaotatud kaheks - põhjaks ja lõunaks - pärast Prantsuse Indohiina sõda ja Genfi kokkuleppeid. Konflikti tuum peitus Põhja-Vietnami kommunistliku valitsuse ning Lõuna-Vietnami, mida toetasid peamiselt Ameerika Ühendriigid ja muud lääneriigid, vastasseisus. Ameerika sekkumise peamine põhjus oli domino-teooria, mille kohaselt kommunismi levik ühes riigis ohustab ka naaberriike, mistõttu otsustati toetada Lõuna-Vietnami.
Ameerika osalus selles konfliktis oli aga algusest peale keeruline ja tõi kaasa katastroofilised tagajärjed. Sõja käigus kaotas elu hinnanguliselt miljoneid inimesi, sealhulgas nii sõdureid kui ka tsiviilisikuid. Lisaks inimkaotustele tõi sõda kaasa ka ulatusliku keskkonnakahju, hävitas linnu ning järelmõjusid tunnetab Vietnami rahvas tänase päevani.
USA rolli sõjas ei saa pidada võidukaks. 1973. aastal sõlmitud Pariisi rahulepinguga püüti konfliktile leida rahumeelne lahendus, ent sõja lõppakordiks kujunes 1975. aastal Põhja-Vietnami võit Saigoni üle ja riigi ühendamine kommunistliku valitsuse all. Sõja mõju Ameerika ühiskonnale oli sügav, kuna see lõhestas arvamusi ja on ajalukku jäänud kui üks suuremaid poliitilisi ja sõjalisi ebaõnnestumisi.
10 fakti Vietnami sõja valguses
- Kestus ja osalejad: Vietnami sõda kestis 20 aastat (1955–1975), kaasates peamiselt Ameerika Ühendriike, Põhja-Vietnami ja Lõuna-Vietnami, aga ka teisi riike, sealhulgas Lõuna-Koread, Austraaliat ja Filipiine, mis toetasid Lõuna-Vietnami, ning Nõukogude Liitu ja Hiinat, mis toetasid Põhja-Vietnami.
- Inimohvrid: Hinnanguliselt hukkus sõjas 3,4 miljonit inimest, sealhulgas nii sõjaväelased kui tsiviilelanikud, mõlemal pool konflikti.
- Agent Orange: Ameerika Ühendriigid kasutasid Vietnami sõjas laialdaselt herbitsiidi ja defolianti Agent Orange'i, millel on pikaajalised tervisemõjud, sealhulgas vähk ja sünnidefektid, mis mõjutavad veel tänaseidki põlvkondi.
- My Lai massimõrv: 1968. aastal toimus My Lai külas massimõrv, mille käigus Ameerika sõdurid tapsid sadu tsiviilisikuid, peamiselt naisi, lapsi ja eakaid. See sündmus jahmatas maailma ja süvendas Ameerika avalikkuse vastuseisu sõjale.
- Meediakajastus: Vietnami sõda oli esimene konflikt, mida kajastati televisioonis reaalajas, tuues sõja julmused Ameerika kodudesse ja mõjutades avalikku arvamust sõja suhtes.
- Pariisi rahulepingud: 1973. aasta Pariisi rahulepingud olid mõeldud sõja lõpetamiseks, lubades USA vägede lahkumist Vietnamist. Kuid rahu ei kestnud kaua, kuna Põhja-Vietnam vallutas 1975. aastal Saigoni, mis tähendas sõja tegelikku lõppu ja Vietnamis kommunistliku valitsuse kehtestamist.
- Veteranid: Vietnami sõja veteranid, eriti Ameerika sõjaväelased, on tihti silmitsi seisnud traumajärgse stressihäirega (PTSD) ning ühiskondliku tõrjutuse ja alahindamisega pärast koju naasmist.
- Kodumaa vastuseis: Sõda põhjustas Ameerikas ulatuslikud protestiliikumised, mis tõid kaasa ühiskondlikud muutused ja mõjutasid järgnevate aastakümnete Ameerika poliitikat.
- Kambodža ja Laose mõju: Sõja käigus levis konflikt naaberriikidesse Kambodžasse ja Laosesse, põhjustades sealgi ulatuslikke purustusi ja inimkaotusi.
- Kultuuriline mõju: Vietnami sõda on mõjutanud oluliselt Ameerika ja maailma kultuuri, tekitades lugematul hulgal filme, raamatuid, laule ja kunstiteoseid, mis käsitlevad sõja mõju, inimlikke kannatusi ja poliitilisi vaidlusi.
USA aegumatu sõjakuritegu “Operation Ranch Hand"
USA "Operation Ranch Hand" oli Vietnami sõja ajal kasutusele võetud operatsioon, mille käigus pritsiti Vietnami džunglitele ja põllumaadele suures koguses herbitsiide. Selle eesmärk oli hävitada Viet Congi peidikud ja põllumajanduslik tootmine, et vähendada nende sõjalist toetust. Kõige tuntum neist herbitsiididest oli Agent Orange, mis sisaldas äärmiselt mürgist ühendit, mis on seostatud mitmesuguste terviseprobleemidega, sealhulgas vähktõve, sünnidefektide ja muude tõsiste haigustega nii Vietnami elanike kui ka selles piirkonnas teeninud USA sõjaväelaste seas.
Operatsioon kestis 1962. aastast 1971. aastani ja selle käigus pritsiti üle 20 miljoni galloni herbitsiidi, mis kahjustas tõsiselt Vietnami looduskeskkonda ja elanikkonna tervist. Agent Orange ja muud herbitsiidid hävitasid suured alad džunglit ja põllumaad, jättes need viljatuteks ja elututeks, mis mõjutas negatiivselt põllumajandust ja elatusvahendeid paljude aastakümnete jooksul.
"Operation Ranch Hand" ja selle tagajärjed on Vietnami sõja üks kõige vastuolulisemaid aspekte. See on tekitanud pikaaegseid vaidlusi ja kohtuasju seoses kompensatsioonide ja vastutusega nende terviseprobleemide ja keskkonnakahjustuste eest, mida operatsioon põhjustas. Aastate jooksul on USA valitsus ja Vietnami ametnikud töötanud koos, et leevendada Agent Orange'i põhjustatud kahjustusi, sealhulgas saastunud alade puhastamine ja ohvrite abistamine.
Agent Orange'i kasutamine Vietnami sõjas on üks selle konflikti kõige traagilisemaid aspekte, millel on olnud sügav ja kestev mõju miljonite inimeste elule. See keemiline aine oli osa Ameerika Ühendriikide "Operation Ranch Hand" nimelisest programmist, mille eesmärk oli metsatukkade ja põllumajandustaimestiku hävitamine, et piirata Põhja-Vietnami sõdurite varjumis- ja toitumisvõimalusi. Aastatel 1961–1971 pritsiti Vietnami üle 20 miljonit gallonit erinevaid herbitsiide, millest Agent Orange oli kõige laialdasemalt kasutatud.
Agent Orange sisaldas dioksiini (TCDD), mis on äärmiselt mürgine keemiline ühend, põhjustades mitmeid tõsiseid terviseprobleeme ja geneetilisi kahjustusi. Selle aine tagajärgede ulatus on olnud laastav:
- Tervisemõjud: Agent Orange'i kokkupuute tervisemõjud hõlmavad mitmesuguseid vähivorme, nahahaigusi, närvikahjustusi ja reproduktiivprobleeme. Samuti on tõendeid selle kohta, et kokkupuude dioksiiniga suurendab südamehaiguste ja teiste krooniliste haiguste riski.
- Sünnidefektid: On dokumenteeritud, et dioksiini kokkupuude põhjustab sünnidefekte ja arenguhäireid Vietnami sõjaveteranide lastel ja järglastel. Samuti on täheldatud suurenenud riski kaasasündinud füüsiliste ja vaimsete puuete tekkeks Vietnami elanikkonna hulgas, eriti neis piirkondades, kus Agent Orange'i kasutati.
- Keskkonnamõju: Lisaks inimeste tervisele on Agent Orange põhjustanud ulatuslikku keskkonnakahju, hävitades suured metsaalad ja bioloogilise mitmekesisuse. Mõnedel aladel on maa ja veeökosüsteemid saastunud dioksiiniga, mis mõjutab põllumajandust ja toiduallikaid pikemas perspektiivis.
- Järelravi ja vastutus: Vaatamata Agent Orange'i kasutamise lõppemisele on selle tagajärjed püsinud, tekitades vajaduse ulatuslikuks meditsiiniliseks järelhoolduseks, keskkonnakorrastustöödeks ja juriidiliseks heastamiseks. Nii Ameerika veterane kui ka Vietnami elanikke on mõjutanud vaidlused hüvitiste ja toetuste üle.
- Rahvusvaheline tähelepanu: Agent Orange'i kasutamine on tõstatanud küsimusi sõjapidamise eetikast ja rahvusvahelisest õigusest, eriti seoses keemiarelvade kasutamisega. See on kaasa toonud rahvusvahelised pingutused ohvrite toetamiseks ja saastunud alade puhastamiseks.
Vietnami sõda ja eriti Agent Orange'i kasutamine jätavad sügava jälje, mida tunnetavad veel mitmed järgnevad põlvkonnad. Selle mõjud rõhutavad vajadust mõista sõjapidamise pikaajalisi tagajärgi ja otsida jätkuvalt lahendusi nende traagiliste mõjude leevendamiseks.
Vietnami ja Laose rahvastele pole USA poolt Agent Orange’i kasutamisest põhjustatud kahjude eest kompensatsiooni makstud. USA on küll investeerinud keskkonnakoristusse ja abiprogrammidesse Vietnami, kuid pole ametlikult võtnud vastutust Agent Orange’i kasutamise eest ega maksnud kompensatsiooni mõjutatud isikutele.
Rahvusvahelisel areenil pole võimalik karistada USA’d, kes on vastutav suurte sõjakuritegude eest. Kuigi rahvusvahelised kohtud ja tribunalid on loodud selleks, et tagada õiglus ja karistada sõjakuritegude eest, on nende võimekus ja jurisdiktsioon olematu.
Nüüd mõelge, kellega teeb enamus Eesti rahvast koostööd Venemaa hävitamise ja uue maailmakorra loomise tuules. Kellel aju enam ei tööta, siis vastus on siin - karistamatute sõjakurjategijatega.