WHO kiirreageerimis- ja ekspertimeeskondade kaotus
Sel nädalal Genfis, Šveitsis kogunenud Maailma Terviseassamblee eesmärk oli kinnitada uus pandeemialeping. Läbirääkimised jäid aga toppama põhjalike lahkhelide tõttu, mis puudutasid intellektuaalomandi õigusi, pandeemiaga seotud materjalide (näiteks vaktsiinide) eelisõigust ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kontrolli nende materjalide üle. WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus nimetas seda traagiliseks kaotuseks. Tegelikult on see tervitatav
Sel nädalal Genfis, Šveitsis kogunenud Maailma Terviseassamblee eesmärk oli kinnitada uus pandeemialeping. Läbirääkimised jäid aga toppama põhjalike lahkhelide tõttu, mis puudutasid intellektuaalomandi õigusi, pandeemiaga seotud materjalide (näiteks vaktsiinide) eelisõigust ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kontrolli nende materjalide üle.
WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus nimetas seda traagiliseks kaotuseks. Tegelikult on see tervitatav võimalus protsessi taaskäivitamiseks, mis on oluliselt kursist kõrvale kaldunud. Pärast Covid-19 pandeemiat, mis tappis miljoneid ja maksis triljoneid dollareid, nõudsid maailma liidrid õiguslikult siduvat lepingut, et rakendada pandeemiast saadud õppetunde. Need õppetunnid olid selged: tulevaste puhangute ennetamiseks ja nendega toimetulemiseks peab maailm tegutsema kiiremini, läbipaistvamalt ja koostöövalmilt, teavitades valitsusi potentsiaalsest puhangust ja jagades kriitilist genoomiandmeid ja muid üksikasju.
Mida kiiremini tuvastatakse ja reageeritakse uutele ohtlikele patogeenidele, seda kiiremini saab neid alistada ja seda tõenäolisem on, et pandeemia suudetakse peatada enne selle algust. Kui Hiina oleks tegutsenud läbipaistvalt ja vastutustundlikult, nagu ta oli lubanud juba ammu enne Covid-19 puhkemist, poleks pandeemia tõenäoliselt nii palju kahju teinud. Selle asemel oli Hiina epideemia esimestel nädalatel läbipaistmatu ja takistav ning keeldub siiani koostööst haiguse päritolu selgitamise katsetega.
Elujõuline pandeemialeping peaks tagama, et teised riigid ei saa Hiina tegevust ilma tagajärgedeta korrata. Veebruaris 2023 avaldatud lepingu esialgne mustand tegi selle eesmärgi saavutamiseks esimesi samme. Lepingu mustand nõudis, et riigid võimaldaksid "kiire juurdepääsu" puhangualadele ja lubaksid "kiirreageerimis- ja ekspertimeeskondade saatmist uute puhangute hindamiseks ja toetamiseks". Samuti nõuti, et riigid jagaksid kiiresti mis tahes "pandeemiapotentsiaaliga patogeenide" genoomiandmeid, et WHO ja teised valitsused saaksid kiiresti riske hinnata ja reageerimisstrateegiaid välja töötada.
Need olid täpselt need sammud, mida Hiina oleks võinud 2019. aasta lõpus astuda. 2022. aasta Senati aruandes üksikasjalikult kirjeldatud epidemioloogilised tõendid näitavad, et Covid-19 hakkas inimesi nakatama Wuhanis 2019. aasta oktoobris või novembris, kuid Hiina ei teavitanud rahvusvahelist kogukonda puhangust enne 31. detsembrit — pärast seda, kui Taiwan oli juba muret avaldanud.
- aasta esimestel nädalatel venitas Hiina WHO teabe, haigusnäidiste ja terviseekspertidele juurdepääsu võimaldamise taotlusi. Alates 2020. aasta jaanuarist on Hiina rangelt piiranud Covid-19 andmete ja teabe jagamist ning keeldunud koostööst WHO sõltumatu uurimisega haiguse päritolu kohta. Isegi aastaid pärast puhangu algust pole Hiina Covid-19 põhjustatud surmade aruandluses läbipaistev olnud.
Vältimaks teiste valitsuste sarnast käitumist tulevaste pandeemiate ajal peaks uue lepingu peamine eesmärk olema. Kuid järgnevad lepingumustandid on sellest fookusest üha kaugemale kaldunud. Praegune leping ei nõua ekspertide meeskondadele õigeaegset juurdepääsu ega täpsusta kohustusi valitsustele genoomiandmete täielikuks ja õigeaegseks avalikustamiseks. Samuti pole tagajärgi olemasolevate kohustuste täitmata jätmise eest.
Selle asemel keskendub leping ressursside ja tehnoloogia ülekandmisele arengumaadesse (kaasa arvatud Hiina), intellektuaalomandi õiguste ülekirjutamise soodustamisele ning uue WHO bürokraatia loomisele pandeemiaga seotud materjalide, näiteks vaktsiinide, jaotamise ja tootmise jälgimiseks.
WHO sügavalt vigane lepingumustand pidi sel nädalal Maailma Terviseassambleel Genfis heaks kiidetama. Kuna valitsused ei jõudnud konsensusele, on nüüd eesmärk leppida kokku pandeemialepingu lõpetamise ajakavas, formaadis ja protsessis.
See pole pettumus, vaid välditud viga. Praegune lepingumustand ei takista järgmist Covid-19, Zika, Ebola või muud patogeeni maailma laastamast. USA ei tohiks toetada "pandeemialepingut", mis ei käsitle Covid-19 pandeemia paljastatud tõelisi probleeme.
Leping tulevaste pandeemiate vältimiseks peaks olema küsimus, mis ühendab maailma. Lepingu läbirääkijad, sealhulgas USA, peaksid naasma joonestuslaua juurde, et koostada keskendunud kokkulepe, mis käsitleb rahvusvahelise süsteemi lünki, mida Hiina ära kasutas. Kõik vähem kui see on kaotatud võimalus ja Covid-19 ohvritele tekitatud kahju.