Pentagon: Venemaa arendab laastavat tuumarelva satelliitide vastu
USA kaitseministeeriumi kõrge ametnik on hoiatanud, et Venemaa arendab "valimatut" tuumaseadet satelliitide vastu, mis kujutab ohtu kõigile maailma riikide ja ettevõtete poolt opereeritavatele satelliitidele. John Plumb, kaitseministeeriumi kosmosepoliitika asekantsler, tõi selle esile hiljutisel Esindajatekoja relvajõudude allkomitee kuulamisel. Plumb selgitas, et Venemaa arendatav tuumarelv võib kosmoses ringi liikuda ja
USA kaitseministeeriumi kõrge ametnik on hoiatanud, et Venemaa arendab "valimatut" tuumaseadet satelliitide vastu, mis kujutab ohtu kõigile maailma riikide ja ettevõtete poolt opereeritavatele satelliitidele. John Plumb, kaitseministeeriumi kosmosepoliitika asekantsler, tõi selle esile hiljutisel Esindajatekoja relvajõudude allkomitee kuulamisel.
Plumb selgitas, et Venemaa arendatav tuumarelv võib kosmoses ringi liikuda ja hävitada kõik satelliidid, sõltumata nende otstarbest. See relv ei eristaks sõjalisi, tsiviil- ega kommertssatelliite, tekitades laastavaid tagajärgi üle kogu maailma.
Plumb rõhutas, et oht ei ole vahetu, kuid Pentagon ja kogu Bideni administratsioon on selle programmi pärast mures. Ta selgitas, et madal Maa orbiit, mida kasutatakse kõige sagedamini satelliitide jaoks, muutuks tuumaplahvatuse kiirguse tõttu kasutuskõlbmatuks kuni üheks aastaks. Täpset mõju on keeruline hinnata, kuna see sõltub tuumaplahvatuse suurusest. Enamik satelliite, mis ei ole tuumaplahvatuse vastu kosmoses kõvendatud, võivad saada kahjustada või isegi hävineda kohese plahvatuse käigus.
See oli esimene kord, kui Bideni administratsioon arutas potentsiaalset Venemaa anti-satelliidi võimekust avalikul kongressi kuulamisel. Esindajatekoja luurekomitee esimees Mike Turner tõstatas selle teema esimest korda avalikult juba varem, nõudes Valgest Majast infot tõsise rahvusliku julgeoleku ohu kohta.
Kirjalikus tunnistuses seadusandjatele ütles Plumb, et Venemaa arendatav võimekus võib ohustada kõiki riikide ja ettevõtete poolt opereeritavaid satelliite kogu maailmas. See ohustab ka elutähtsaid kommunikatsiooni-, teadus-, meteoroloogia-, põllumajandus-, kaubandus- ja riikliku julgeoleku teenuseid, millest kõik riigid sõltuvad.
Kaitseminister Lloyd Austin, viitamata konkreetsele relvale, mida Venemaa arendab, ütles, et tuumaplahvatus kosmoses avaldaks laastavaid tagajärgi paljudele kosmosevõimekustele, mitte ainult USA omadustele, vaid ka teiste riikide omadustele. Austin rõhutas, et on vastutustundetu, kui keegi isegi kaalub tuumaseadme paigutamist või kasutamist kosmoses.
Venemaa potentsiaalne tuumarelv satelliitide vastu tekitab tõsist muret globaalsete satelliitide ja nende teenuste ohutuse osas. Kui Venemaa peaks sellise tuumarelva kasutusele võtma, võivad selle tagajärjed olla ulatuslikud ja laastavad, mõjutades igapäevaseid teenuseid, teadust ja riiklikku julgeolekut. Rahvusvaheline kogukond peab võtma seda ohtu tõsiselt ja töötama koos, et vältida selliste relvade kasutuselevõttu kosmoses.