Ühendkuningriik keeldub allkirjastamast WHO pandeemialepingut: Põhjused ja tagajärjed
Ühendkuningriigi terviseminister Andrew Stephenson kinnitas, et Ühendkuningriik ei allkirjasta ühtegi globaalset lepingut, mis kahjustab riigi suveräänsust. The Telegraphi andmetel keeldub Ühendkuningriik allkirjastamast Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) pandeemialepingut, kuna riik leiab, et lepingu tingimused on Ühendkuningriigile vastuvõetamatud. Terviseminister Andrew Stephenson rõhutas parlamendis, et Ühendkuningriik ei aktsepteeri ühtegi globaalset kokkulepet, mis kahjustab riigi
Ühendkuningriigi terviseminister Andrew Stephenson kinnitas, et Ühendkuningriik ei allkirjasta ühtegi globaalset lepingut, mis kahjustab riigi suveräänsust.
The Telegraphi andmetel keeldub Ühendkuningriik allkirjastamast Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) pandeemialepingut, kuna riik leiab, et lepingu tingimused on Ühendkuningriigile vastuvõetamatud. Terviseminister Andrew Stephenson rõhutas parlamendis, et Ühendkuningriik ei aktsepteeri ühtegi globaalset kokkulepet, mis kahjustab riigi suveräänsust.
Stephenson ütles parlamendis: "Praegune tekst ei ole meile vastuvõetav, seega, kui seda ei muudeta ja täpsustata, ei allkirjasta me seda." Ta lisas, et Ühendkuningriik aktsepteerib pandeemialepingut ainult siis, kui see austab riigi suveräänsust ja "on kindlalt Ühendkuningriigi rahvuslikes huvides."
"Me ei luba mingil juhul, et WHO-l oleks õigus kehtestada piiranguid, see oleks mõeldamatu ja pole kunagi olnud ettepanekus. Meie suveräänsuse kaitsmine on Ühendkuningriigi punane joon," lisas minister.
Mis on pandeemialeping?
Pärast COVID-19 pandeemiat aastatel 2020–2022 alustas Maailma Terviseorganisatsioon koostöös 194 ÜRO liikmesriigiga lepingu koostamist, mis aitaks riikidel olla järgmise pandeemia jaoks paremini ette valmistatud. Alates 2021. aastast koostatud leping püüab luua globaalse kokkuleppe pandeemiate ennetamiseks, valmisolekuks ja reageerimiseks tulevikus. Lepingu lõplikud arutelud toimuvad suletud uste taga Genfis.
Miks Ühendkuningriik keeldub allkirjastamast?
Lepingu praeguste tingimuste kohaselt peaks Ühendkuningriik andma 20 protsenti "pandeemiaga seotud tervisetoodetest" teistele riikidele. Samuti keelatakse Ühendkuningriigil varuda isikukaitsevahendeid, vaktsiine, ravimeid ja muid tooteid. Dokument sätestab, et riigid peaksid "eraldama osa oma hankitud diagnostikast, ravimitest või vaktsiinidest õigeaegselt kasutamiseks riikides, mis seisavad silmitsi väljakutsetega... ja vältima pandeemiaga seotud tervisetoodete rahvuslike varude hoidmist."
Dokument lisab, et WHO saaks 10 protsenti neist toodetest tasuta ja 10 protsenti taskukohase hinnaga.
"Me oleme loomulikult helde riik. Ettevõtted võivad ise otsustada, kas annetavad vaktsiine, kuid see peaks olema täielikult nende otsus," ütles Stephenson, rõhutades, et valitsev konservatiivne valitsus ei allkirjasta midagi, "mis jätaks meie elanikkonna kaitseta uue haiguse ees."
Ühendkuningriigi otsus mitte allkirjastada WHO pandeemialepingut on selgelt suveräänsuse ja rahvuslike huvide kaitsmise küsimus. Terviseminister Andrew Stephenson on rõhutanud, et praegused lepingutingimused on riigile vastuvõetamatud, kuna need seavad ohtu Ühendkuningriigi võime iseseisvalt reageerida tulevastele tervisekriisidele. See küsimus toob esile rahvusvaheliste lepingute keerukuse ja vajaduse tagada, et need vastaksid liikmesriikide vajadustele ja prioriteetidele.
Allikas: The Telegraph, 15. mai 2024